Kaynaklar ana sayfasına geri dön

İnternette daha çok müşteri kazanmak için bir marka yaratın

Kaynaklar ana sayfasına geri dön

İnternette daha çok müşteri kazanmak için bir marka yaratın

Öne çıkan bilgiler

Günümüzde işletmelerin internette öne çıkması her zamankinden daha zor. Potansiyel müşterilerin satın alabilecekleri ürün seçenekleri çok geniş ve işletme sahiplerinin onların dikkatini çekmek için yalnızca birkaç saniyesi var. Fakat üzerinde düşünülmüş bir görüntü ve algıyla işletmenizin rakiplerinin arasından sıyrılıp öne çıkabilirsiniz. Peki güçlü bir marka yaratmaya nasıl başlayabilirsiniz?

1. Pazarlama ve markalaşma arasındaki fark

2. İşletmeniz için güçlü bir marka yaratmak

3. Markanızın etkisini artırmanın yolu

Google Ads nedir?

Google Ads Google’ın geliştirdiği bir reklamcılık hizmetidir. Google Ads ile reklamlarınızı müşterilerinize arama sonuçlarında ve Google reklam ağında gösterebilirsiniz.

Google Ads’i şimdi deneyin

Eğer bir işletme varlık sebebini, yaptıklarını ve nasıl bir deneyim sunduğunu hemen belli etmiyorsa potansiyel müşteriler onları pas geçecektir.

1. Pazarlama ve markalaşma arasındaki fark

Marka, potansiyel müşteriler için bir işletmeyi diğerlerinden ayıran isim, tasarım ya da kendine has bir özelliktir. Markayı işletmenizin karakteri gibi düşünebilirsiniz.

Pazarlama, e-posta, broşür ve dijital reklamlarla potansiyel müşterilere ulaşma ve onların dikkatini çekme sürecidir. Bu süreç bazen işletmenin logosuna, ses tonuna, yazı karakterine, renklerine ve buna benzer detaylara karar verdiği pazarlama ön çalışması olan markalaşma ile karıştırılır. Bir işletme sahibi e-posta yazmadan ya da bir reklam yapmadan önce neyi nasıl söylemek istediğine karar vermelidir.

Markalaşmanın fiziksel dünyada yapılması zorunludur ancak internette markalaşmak da bir o kadar önemlidir. İnsanların dikkat aralığı dardır. Bu yüzden birçok potansiyel müşteri birkaç saniye içinde aradığını bulamadığı bir web sitesinden çıkar. Eğer bir işletme varlık sebebini, yaptıklarını ve nasıl bir deneyim sunduğunu hemen belli etmiyorsa potansiyel müşteriler onları pas geçecektir.

Müşteriler markalarla ilişki kurar, onları araştırır ve hatta onlara sadakat geliştirebilir. Bu da müşterilerin ileride bu markalardan daha çok alışveriş yapma ihtimalini artırır. Ticari bir bakış açısından bakacak olursak markaların zamanla değerlerini artırdıklarını ve güçlü bir markalaşma süreci geçiren markaların rakiplerinden daha başarılı olduğunu söyleyebiliriz. İşte markalaşma tam da bu yüzden çok önemli.

Gösterimler

Reklamınızın bir arama sonucu sayfasına ya da Google Ağı’ndaki başka bir sitede her gösterilişi bir gösterim olarak sayılır.

2. İşletmeniz için güçlü bir marka yaratmak

Markanın, logo, slogan ve renk şeması ile birlikte kendine has bir bakış açısına da ihtiyacı vardır. Nasıl görüneceğinize ya da nasıl bir sese sahip olacağınızı belirlemeden önce neyi simgelediğinize karar verin. İşe markanızı eşsiz yapan şeyin ne olduğunu sorarak başlayabilirsiniz. Rakiplerinizden daha kaliteli ürünler ve daha iyi bir hizmet mi sunuyorsunuz? Fiyatlarınız daha mı düşük? Pazarda nasıl bir değişiklik yapmak istiyorsunuz?

Markanızı şekillendirmenize yardım etmek için yaratıcı bir yöntem önerebiliriz: Küçük kağıtlara 50-100 arasında sıfat yazıp bu kağıtları yere serin ve onları markanıza uygun olanlar ve olmayanlar diye iki gruba ayırın. Uygun olanlar arasındaki ortak temaları belirleyin. Bu çalışmanın sonunda teması ortak olan sıfatların markanızı tanımlayan sıfatlar olduğunu göreceksiniz.

İşletmenizin temsil ettiği değerleri belirledikten sonra logoya ve renk skalasına karar vermek de kolaylaşır. Örneğin markanızın cana yakın ve yardımsever olduğuna karar verdiyseniz bu özellikleri sıcak renk tonları seçmek için kullanabilirsiniz.

Marka yaratırken en önemli şey sadeliktir. Çünkü müşterilerin halihazırda pek çok seçeneği var ancak her bir markanın mesajını algılamak için yeteri zamanları yok. Kendini mümkün olduğunca az sözcük, renk ve görselle tanıtan markalar bu yarışta daha çok dikkat çeker.

Metin reklamı

Metin reklamı, reklamverenlerin ürün ya da hizmetlerini Google Ağı’nda tanıtmak için kullandıkları bir pazarlama iletişimi biçimidir.

3. Markanızın etkisini artırmanın yolu

Markanızı tanımladıktan sonra etkisini artıracak bazı pazarlama stratejilerini kullanmaya başlayabilirsiniz:

İstikrarlı olun

Sadelik anahtar, istikrar ise her şeydir. Bir markanın amacı potansiyel müşterilerin işletmesini rakiplerinden ayırt etmesini sağlamak olmalıdır. İşletme, mağazasında ve e-ticaret sitesinde farklı yazı karakterleri kullanırsa markasından uzaklaşmış olur. Potansiyel müşterilerinin kafası karışır bu da markanın etkisini azaltır. İki farklı kullanımın aynı işletmeye ait olup olmadığını çözmeye çalışan müşteri, kendisine mağazada sunulan kaliteli hizmeti web sitesinden de alıp alamayacağı konusunda şüpheye düşer. Sonuçta alışveriş yapmaktan çekinebilir.

Markanızı müşterilere görünür kılın

Markanızı mümkün olduğunca görünür kılın. Radyo, televizyon ve billboard reklamcılığı prensipleri online reklamcılığa da uygulanabilir; müşterilerin bir işletmeyi tanıması için onunla mümkün olduğunca çok kez karşılaşması gerekir. Güçlü bir markaya sahip işletmeler daha çok fark edilir. Markasını müşterisine sosyal medya gönderileri ve dijital reklamlar aracılığıyla daha çok gösteren işletmenin tanınma ve bilinme şansı artar.

Müşterilere gerçek bir değer sunun

Müşterilere fayda sunacak ve değer katacak bir marka yaratın. Müşterilerine gerçekten yardım etmeyi isteyen markalar onlarla daha iyi ilişki kurar. Bazı şirketler bunu bilgi, öneri ve içgörü sunan yazılar yazdıkları blog’lar aracılığıyla yapar. Böylece müşteriler marka hakkında olumlu izlenimler edinir. Müşteri markayla yaşadığı olumlu deneyimi arkadaşlarıyla paylaşır, markadan daha çok alışveriş yapar ve tıpkı bir marka temsilcisi gibi işletmenin büyümesine yardım eder.

Online rekabetin bu denli güçlü olduğu bir devirde güçlü bir markaya sahip olmak her zamankinden daha önemli. İşletmenizin temsil ettiği değerleri ve tanıtım yönteminizi belirleyerek mağaza ve web sitesi trafiğiniz ile satışlarınızı artırmaya doğrudan etki edecek olumlu bir marka algısı oluşturabilirsiniz. Çalışmalarınızı başlatmak için marka uzmanı olmanıza gerek yok. Bulunmak istiyorsanız bir an önce çalışmaya başlayın, yeterli.

Bu hikayeyi tanıdıklarınızla paylaşın.

Bu hikayeyi yararlı bulabilecek kişiler mi tanıyorsunuz? Hikayeyi onlarla paylaşın.

Google Ads ile daha fazla müşteri edinin

  • 1. Yeni bir hesap oluşturun
  • 2. Bütçenizi belirleyin
  • 3. Ílk reklamınızı oluşturun ve kampanyanizi nerede yayınlamak istediğinize karar verin
0 850 390 2060*

Veya hesabınızı oluştururken yardım almak için bizi arayın. Hafta içi 09.00 - 17.00