Öne çıkan bilgiler

Eğer işletmenizi bir adım yukarıya taşımak istiyorsanız Google Ads arama kampanyaları sizin için çok faydalı olabilir. Google Ads sayesinde düşük maliyetlerle adınızı duyurabilir ve hedef kitlenizi web sitenizle buluşturabilirsiniz. Yapmanız gereken reklamlarınızın arama sonuçlarının ilk sıralarında çıkmasını sağlamaktır. Ücretli arama hakkında daha fazla bilgi edinmek ve Google Ads’in size bu konuda nasıl fayda sağlayabileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

1. Ücretli arama nedir?

2. Google Ads size bu konuda nasıl fayda sağlar?

Google Ads nedir?

Google Ads Google’ın geliştirdiği bir reklamcılık hizmetidir. Google Ads ile reklamlarınızı müşterilerinize arama sonuçlarında ve Google reklam ağında gösterebilirsiniz.

Google Ads’i deneyin

Doğru anahtar kelimeleri seçerek doğru insanları hedefleyebilirsiniz. Bu sayede hem tıklanma oranınızı yükseltir hem de web sitenize devamlı bir trafik akışı sağlarsınız.

1. Ücretli arama nedir?

Google’da bir arama yaptığınızda karşınıza arama motoru sonuç sayfası olarak da adlandırabileceğimiz bir sonuç listesi çıkar. Bu sayfada hem organik hem de ücretli arama sonuçları bulunur.

Ücretli sonuçlar, sıralamadan önce üzerinde ‘reklam’ yazan küçük yeşil kutuların içinde görünür. Bu sonuçlar, web sitesinin listenin ilk sıralarında çıkması için ücret ödeyen sizin gibi işletmelere aittir. Siz de bir Google Ads arama kampanyası ile benzer bir reklam oluşturabilirsiniz. Yalnızca müşterileriniz işletmenize yol tarifi alınca, sizi telefonla arayınca veya web sitenizi ziyaret edince cüzi bir miktar ödeme yaparsınız. Ücretli arama, alakalı reklamlar aracılığıyla sitenize trafik çeker.

2. Google Ads size bu konuda nasıl fayda sağlar?

Hedeflemek istediğiniz terimlere karar verirken hem işletmenizle alakalı hem de yaygın biçimde aranan sözcükleri seçmeye özen göstermelisiniz. Kelime araştırması yaparken Google Ads Keyword Planner’dan (Anahtar Kelime Planlayıcı) yararlanabilir, müşterilerinizin ürün ve hizmetlerinizi ararken hangi sözcük ve ifadeleri kullandığını saptayabilirsiniz.

Ayrıca, anahtar kelimelerinizin ne kadar arandığını yaklaşık olarak görebilir, ne kadar harcama yapacağınıza buna göre karar verebilirsiniz. Arama hacmi düştükçe arama motoru sonuç sayfasının ilk sıralarında çıkabilecek kelimeleri içeren bir listenin ücreti de düşer. Ancak ücretler belirli kelime ve ifadeleri satın almak isteyen insan sayısına göre de değişebilir; bu yüzden dikkatle seçim yapmalısınız. Google Kalite Puanı tüm bunları hesaba katarak hem seçtiğiniz anahtar kelimelerin kalitesini hem de reklamınız ve açılış sayfanızla alakasını ölçer. Kalite puanı yaptığınız ücretli arama pazarlamasının maliyetini ve etki alanını belirlediği için oldukça önemlidir. Kalite puanınızı nasıl kontrol edebileceğinizi ve artırabileceğinizi öğrenin.

Doğru anahtar kelimeleri seçerek doğru insanları hedefleyebilirsiniz. Bu sayede hem tıklanma oranınızı yükseltir hem de web sitenize devamlı bir trafik akışı sağlarsınız. Reklamınızın görüntüsünü dilediğiniz gibi düzenleyebilir ve dilediğiniz anahtar kelimeyi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Google Ads ile reklamınızı başından sonuna kendi seçimlerinize göre oluşturup sonuçlarını takip edebilirsiniz. Hesabınızı oluşturduktan sonra hemen işe koyulabilir, seçtiğiniz anahtar kelimeler ile terimleri kullanarak günlük bütçenize uygun bir reklam oluşturabilirsiniz. Böylece amacınız ister potansiyel müşteri bulmak ister online satışlarınızı artırmak olsun işletmeniz anında daha görünür hale gelir.

Google Ads tamamen ölçülebilir bir yapıya sahiptir – reklamınızla karşılaşan kişi sayısını ve kaç kişinin reklamınıza tıklayarak web sitenize geldiğini görebilirsiniz. Üstelik yalnızca müşteriniz reklamınıza tıklayınca ödeme yaparsınız. Web sitenizden reklamınız sayesinde yaptığınız satışları dahi görebilirsiniz.

Google Ads, Google reklamınızı doğru insanlara doğru zamanda göstermenize yarar. İlk beş sonuç içerisinde yer almak ise müşterilerin sitenize tıklama ihtimalini artırır. İster kendi bölgenize özel arama reklamları oluşturun ister dünya çapında reklamlarınız olsun ücretli aramayla her bir reklamınızı ve onun için yaptığınız harcamayı takip edebilir, bu sayede kampanyanızın ne kadar verimli olduğunu anlık olarak görebilirsiniz.

Bu hikayeyi tanıdıklarınızla paylaşın.

Bu hikayeyi yararlı bulabilecek kişiler mi tanıyorsunuz? Hikayeyi onlarla paylaşın.

Google Ads ile daha fazla müşteri edinin

  • 1. Yeni bir hesap oluşturun
  • 2. Bütçenizi belirleyin
  • 3. İlk reklamınızı oluşturun ve kampanyanızı nerede yayınlamak istediğinize karar verin Google Ads'i Şimdi Deneyin
0 850 390 2060*

Veya hesabınızı oluştururken yardım almak için bizi arayın. Hafta içi 09.00-17.00