Kaynaklar ana sayfasına geri dön

İnsanlar internette neleri aratıyor?

Kaynaklar ana sayfasına geri dön

İnsanlar internette neleri aratıyor?

Öne çıkan bilgiler

Google Ads kampanyalarının başarılı olması için insanların internette neler arattığını anlamak çok önemli. Etkili bir kampanya stratejisi belirleyip hedef müşterilerinizle alakalı arama reklamları yapabilmek için insanların internette neler arattığını anlamak daha da önem kazanıyor.

Peki kullanıcıların Google Arama’da ne arattığını nasıl öğrenirsiniz? Öğrendiğinizde neler yapmalısınız? Sorularınızın cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz:

 • İnsanların internette ne arattığını nasıl öğrenebilirsiniz?
 • Anahtar kelime araştırması kampanyanız için neden önemli?
 • Kampanyanız için doğru anahtar kelimeleri nasıl seçmelisiniz?
 • İnsanların ne arattığını öğrendikten sonra ne yapmalısınız?

Google Ads nedir?

Google Ads Google’ın geliştirdiği bir reklamcılık hizmetidir. Google Ads ile reklamlarınızı müşterilerinize arama sonuçlarında ve Google reklam ağında gösterebilirsiniz.

Google Ads’i deneyin

Etkili bir Google Ads arama reklamı kampanyası için anahtar kelime araştırması hayati bir önem taşıyor. Çünkü anahtar kelimeler sayesinde insanların internette hangi kelimelerle arama yaptığını, bu kelimelerin ne sıklıkta arandığını ve her bir anahtar kelime için ne kadar harcama yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

1. İnsanların internette ne arattığını nasıl öğrenebilirsiniz?

İnsanların internette arama yaparken kullandığı anahtar kelimeleri öğrenmenin birkaç yolu var. Bunlardan ikisi de Google Ads Keyword Planner (Anahtar Kelime Planlayıcı) ve Google Trendler’i kullanmak.

 • Google Ads Keyword Planner (Anahtar Kelime Planlayıcı): Google Ads Keyword Planner insanların interneti nasıl kullandığını anlamanızı sağlayacak çok önemli bilgiler sunan bir Google Ads aracıdır. Google Ads Keyword Planner ile internette aratılan kelimeleri ve belirli bir anahtar kelimenin ya da ifadenin aylık aranma sayısını öğrenebilirsiniz. Bu veriler sayesinde potansiyel müşterilerinizin bağ kurabileceği reklamlar hazırlayabilirsiniz. Potansiyel müşterileriniz lokasyona göre arama yaparken onlara doğru anahtar kelimelerle ulaşabilirsiniz. Böylece online pazarlama stratejiniz kapsamında teklif verdiğiniz belirli terimler arandığında Google Arama’da ilk sıralarda çıkma şansınız artar. Bir sonraki reklam kampanyanız için anahtar kelime araştırmasını nasıl yapacağınızı öğrenmek için Google Ads Keyword Planner hakkında hazırladığımız kullanım kılavuzunu okuyabilir, böylece aracın özelliklerini daha iyi anlayabilirsiniz.
 • Google Trendler: Google Trendler dünyanın çeşitli bölge ve dillerinin belirli bir konuya ya da terime dair zaman içindeki arama ilgisini gösterir. Bu trend verisi son yedi günün gerçek zamanlı aramalara ya da gerçek zamanlı olmayan aramalara göre filtrelenebilir. Google Trendler ile bakmak istediğiniz verinin miktarı ve türüne göre 2004’ten 36 saat öncesine kadar belirlediğiniz tüm zaman aralıklarına gidebilirsiniz.

2. Anahtar kelime araştırması kampanyanız için neden önemli?

Etkili bir Google Ads arama reklamı kampanyası için anahtar kelime araştırması hayati bir önem taşıyor. Çünkü anahtar kelimeler sayesinde kullanıcıların hangi kelimelerle arama yaptığını, bu kelimelerin ne sıklıkta arandığını ve her bir anahtar kelime için ne kadar harcama yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Araştırma yapmak ve Google Ads Keyword Planner;

 • Müşterilerin web sitenizi bulmak için arattıkları terim ve anahtar kelimeleri öğrenmenizi sağlar.
 • Etkili, alakalı ve müşteriye ulaşabilen içerikler sayesinde potansiyel müşterilerin arama kelimelerini belirlemenizi sağlar.
 • Fazla içeriğin bulunmadığı ancak web sitenize trafik çekme şansınızın olduğu potansiyel bölgeleri tespit etmenizi sağlar.
 • Reklam harcamanızı her bir anahtar kelime için alabileceğiniz tıklama sayısına göre kararlaştırmanızı sağlar.
 • Anahtar kelimelerinizi kârlılığınızı artırabilecek şekilde çeşitlendirmenizi sağlar – böylece anahtar kelimelerinizle alakalı başka terimleri ve daha önce düşünmediğiniz potansiyel alternatifleri görmüş olursunuz.

3. Kampanyanız için doğru anahtar kelimeleri nasıl seçmelisiniz?

Etkili bir anahtar kelime araştırması yaparken ve kampanyanız için doğru anahtar kelimeleri seçerken aklınızda tutmanız gereken pek çok faktör var. Google Trendler ve Google Ads Keyword Planner ile kullanıcıların amaçlarını daha iyi anlayıp paranızı en iyi şekilde değerlendirmenizi sağlayacak anahtar kelimeleri belirleyebilirsiniz. Reklam kampanyalarınızın alakalı olması ve arama sonuçlarının ilk sayfasında çıkması için araştırma yaparken Google Ads’in araçlarından faydalanın.

Doğru anahtar kelimeleri bulabilmek için Google Ads Keyword Planner’da aşağıdakileri dikkate alın:

 • Marka terimleri – Marka adınızı içeren anahtar kelimeler
 • Genel terimler – Yaygın olarak kullanılan geniş kapsamlı anahtar kelimeler
 • İlgili terimler – Ürün ya da hizmetinizle direkt olarak ilgisi olmayan ancak işletmenizle ilgili olabilecek anahtar kelimeler

Anahtar kelime listelerinizi belirlerken bu üç unsuru aklınıza tutarsanız doğru zamanda, doğru yerde, doğru kitleye ulaşan başarılı reklamlar yapabilirsiniz.

4. İnsanların ne arattığını öğrendikten sonra ne yapmalısınız?

Anahtar kelime listelerinizi belirledikten sonra satışa dönüşecek etkili reklamlar yapabilmek için kampanya stratejinize araştırma aşamasını da dahil edin. Google reklamınızı oluştururken kullanıcıların amaç ve ihtiyaçlarını da hesaba katın. Kampanyanızın doğru kitleye ulaşabilecek anahtar kelimeleri içermesine ve ilgi çekici olmasına dikkat edin. Reklamlarınızla potansiyel müşterileriniz arasında bir bağ kurabilirseniz mümkün olan en fazla erişimi elde eder, etkili mesajlarınızla hem sektörünüzde hem de Google Arama sonuç sayfalarında öne çıkarsınız.

İyice düşünülerek seçilmiş anahtar kelimeler bir Google Ads kampanyasının olmazsa olmazıdır. Müşterilerinizin sizi en doğru zamanda bulmasını sağlamalısınız. İşte bu yüzden ister yeni bir kampanya oluşturuyor ister mevcut bir kampanyayı düzenliyor olun, Google Ads Keyword Planner’ı kullanarak insanların internette ne arattığını araştırmak ve anlamak için oldukça önemlidir.

Bu hikayeyi tanıdıklarınızla paylaşın.

Bu hikayeyi yararlı bulabilecek kişiler mi tanıyorsunuz? Hikayeyi onlarla paylaşın.

Google Ads ile daha fazla müşteri edinin

 • 1. Yeni bir hesap oluşturun
 • 2. Bütçenizi belirleyin
 • 3. İlk reklamınızı oluşturun ve kampanyanızı nerede yayınlamak istediğinize karar verin Google Ads'i Şimdi Deneyin
0 850 390 2060*

Veya hesabınızı oluştururken yardım almak için bizi arayın. Hafta içi 09.00-17.00