Kaynaklar ana sayfasına geri dön

Google Görüntülü Reklam Ağı hedefleme ile daha çok kişiye ulaşın

Kaynaklar ana sayfasına geri dön

Google Görüntülü Reklam Ağı hedefleme ile daha çok kişiye ulaşın

Öne çıkan bilgiler

Gezdiğiniz bir web sitesinde, okuduğunuz bir makalede ya da izlediğiniz bir online videoda banner ya da küçük kutular içerisinde gördüğünüz reklamlar, görüntülü reklamlardır. Görüntülü Reklam Ağı, dünyadaki internet kullanıcılarının yüzde 90’ından fazlasına ulaşır ve iki milyonun üzerinde web siteden oluşur. Google Ads ile Google Görüntülü Reklam Ağı’nda reklam gösterebilirsiniz.

1. Görüntülü reklamlar potansiyel müşterilere ulaşmak için neden önemlidir?

2. Hedefli görüntülü reklam kullanmaya nasıl başlayabilirsiniz?

3. Müşterilere ilgi alanlarına göre ulaşın.

4. Sosyo-ekonomik gruplar belirleyin.

Google Ads nedir?

Google Ads Google’ın geliştirdiği bir reklamcılık hizmetidir. Google Ads ile reklamlarınızı müşterilerinize arama sonuçlarında ve Google reklam ağında gösterebilirsiniz.

Google Ads’i deneyin

Eğer işletmeniz belli bir yaş ya da cinsiyet grubuna veya ebeveynlere yani anne babalara hitap ediyorsa Google Görüntülü Reklam Ağı’nda hedefleme ayarlarınızı belirli sosyo-ekonomik verilere göre yaparak reklamlarınızı görecek hedef kitleyi daraltabilirsiniz.

1. Görüntülü reklamlar potansiyel müşterilere ulaşmak için neden önemlidir?

Google Ads arama reklamları, potansiyel müşterilerinize Google’da sizin ürün ve hizmetlerinizi aradıkları sırada görünür. Görüntülü reklamlar ise müşterilerinizin karşısına Google Görüntülü Reklam Ağı’na dahil web sitelerini ziyaret ettikleri sırada çıkar. Peki görüntülü reklamınızı gören birinin sunduklarınızla ilgilenip ilgilenmediğini nasıl anlarsınız?

Google Görüntülü Reklam Ağı hedefleme ile reklamınızı nerede ve ne zaman göstereceğinize tamamen siz karar verirsiniz. Aynı zamanda hedef kitlenizi kişisel ilgi alanları ile yaş ve cinsiyet gibi özelliklerine göre belirleyebilirsiniz. Böylece reklamınızı yalnızca seçtiğiniz hedef kitlenin görmesini sağlarsınız. Reklamınız, işletmenizi ilgilendiren web sitelerinde yer alır ve Google Ads hedef kitlesi ile eşleşen potansiyel müşterilerinize (Görüntülü Reklam Ağı’ndaki web sitelerini dolaştıkları sırada) gösterilir.

Bu sayede reklamınıza tıklayarak web sitenizi ziyaret etme ihtimali olan birine işletmenizi, ürün ya da hizmetinizi tanıtmış olursunuz. Üstelik ziyaretçinizin o sırada sunduklarınızı arıyor olup olmaması bile önemli değildir!

Görüntülü reklamlar size arama reklamlarına göre çok daha geniş ve tamamen yeni bir kitleye erişme şansını verir.


Google Görüntülü Reklam Ağı nedir?

Google Görüntülü Reklam Ağı, Google reklamlarınızın göründüğü 2 milyondan fazla web site, video ve uygulamadan oluşan bir reklam ağıdır. Kullanıcılara, favori web sitelerinden gezinirken YouTube videoları izlerken ve Gmail hesaplarını kontrol ederken ya da mobil cihazlar ile uygulamaları kullanırken ulaşmanızı sağlar.

2. Hedefli görüntülü reklamlar kullanmaya nasıl başlayabilirsiniz?

Eğer Google Ads hesabınızda Google Görüntülü Reklam Ağı’nda yayınlanan reklamlarınız yoksa:

 • Google Ads hesabınıza giriş yapın
 • Önce “Kampanyalar”a sonra “Yeni Kampanya”ya tıklayın
 • Kampanya tipi olarak “Yalnızca Görüntülü Reklam Ağı”nı seçin

Daha sonra kampanyanıza eklemek istediğiniz Google Görüntülü Reklam Ağı hedefleme türünü seçebilirsiniz. Kullanıcılara reklam göstermenin farklı yollarını ve bunların nasıl uygulanacağını öğrenmek için okumaya devam edin.

3. Müşterilere ilgi alanlarına göre ulaşın.

İlgi alanları hedeflemesi ile reklamlarınızı müşterilerinize ürünleriniz ve hedeflerinizle ilgilenme ihtimallerini ya da işletmenize benzer web sitelerde geçirdikleri zamanı baz alarak gösterirsiniz. Aşağıdaki ilgi alanları hedeflemesi kategorilerinden birini seçebilirsiniz:

Yakın ilgi alanı kitlesi

Bu kategori, “sporseverler”, “otomobil tutkunları” ya da “oyuncular” gibi, ilgi alanları ve hobilere göre ayrılmış 80 farklı gruptan oluşur. Reklamınızı, işletmenizle ilgilenme ihtimallerine göre bu gruplardan biri ya da daha fazlasına göstermeyi seçebilirsiniz.

Özel yakın ilgi alanı kitlesi

Bu grup, yakın ilgi alanı grubundan daha dardır ve bu grupta anahtar kelime kullanarak kendi özel hedef kitlenizi oluşturabilirsiniz. Eğer bir koşu ayakkabısı dükkanınız varsa yakın ilgi alanı kategorisinde bulunan “sporseverler” grubunu seçmek yerine “maraton antrenmanı”, “yeni başlayan koşucular” ve “koşu tüyoları” gibi söz öbeklerini seçebilirsiniz. Böylece reklamınız bu anahtar kelimeleri barındıran web sitelerini ziyaret eden kullanıcılara gösterilir. Ayrıca reklamınızın gösterilmesini istediğiniz web sitelerini hedefleyebilirsiniz. Örneğin runnersworld.com gibi koşucuların ziyaret etme ihtimalinin olduğu özel bir web sitesi linkini (URL’si) ekleyebilirsiniz.

Pazardaki kitle

Bu kategori, aktif olarak sizinkine benzer ürün ve hizmetleri arayan müşterilere ulaşır. Bu müşterilerin başka bir web sitesinde alışveriş sepetlerinde koşu ayakkabıları olabilir ya da başka sitelerde belli koşu ayakkabılarını inceliyor olabilirler. Bu sayede reklamınızın gösterilmesini tetiklerler. Reklam kampanyanıza pazardaki kitleyi eklemek için kampanyalarınıza erişin.

4. Sosyo-ekonomik gruplar belirleyin

Belirli sosyo-ekonomik grupları hedefleyerek reklamınızı müşterilere kişisel karakter özelliklerine göre gösterebilirsiniz:

 • Yaş: "18-24", "25-34", "35-44", "45-54", "55-64", "65 ve üstü" ve "Bilinmeyen"
 • Cinsiyet: “Kadın”, “Erkek” ve “Bilinmeyen”
 • Ebeveynlik durumu: “Ebeveyn”, “Ebeveyn değil” ve “Bilinmeyen”

Eğer işletmeniz belli bir yaş ya da cinsiyet grubuna veya bir ebeveynlik durumuna hitap ediyorsa Google Görüntülü Reklam Ağı’nda hedefleme ayarlarınızı sosyo-ekonomik verilere göre yaparak reklamlarınızı görecek olan hedef kitleyi daraltabilirsiniz. Böylece yalnızca sunduklarınızla ilgilenecek müşterilere ulaşırsınız.

Sosyo-ekonomik hedeflemeyi yakın ilgi kitleleri ve pazardaki kitle ile birleştirerek daha dar ve alakalı bir müşteri kitlesine ulaşabilirsiniz. Örneğin bir bebek butiğiniz varsa ve bebeğin ergonomik bir şekilde taşınmasını sağlayan kanguru ürünlerinizi tanıtmak istiyorsanız “Ebeveyn” grubu başta olmak üzere çanta, bebek taşıma koltuğu ve puset gibi ilgili yakın ilgi gruplarına odaklanabilirsiniz.

Ayrıca belirli sosyo-ekonomik grupları hedef kitlenizden hariç tutarak bu gruptaki kişilerin reklamlarınızı görmelerini engelleyebilirsiniz. Eğer müşterilerinizin büyük bölümü yaşlı insanlardan oluşuyorsa ve bütçenizi yalnızca bu gruptaki kişilere erişmek için kullanmak istiyorsanız “65 ve üstü” yaş grubu haricindeki tüm yaş gruplarını kampanyanızdan hariç tutabilirsiniz.

Hatırlatalım; siz daha çok hedefleme yaptıkça reklamınızı gören kişi sayısı azalır. Hangisinin daha çok işinize yarayacağını görmek için hedeflemelerin farklı birleşimlerini test edin.

Kampanyanızda sosyo-ekonomik hedeflemeyi ayarlamak için:

 • Google Ads hesabınızdan Görüntülü Reklam Ağı sekmesine gidin.
 • “+Hedefleme” düğmesine tıklayın ve kategorilerinize eklemek istediğiniz reklam gruplarını seçin.
 • “Hedefleme Ekle”ye tıklayın ve hedeflemek istediğiniz sosyo-ekonomik özellikleri işaretleyin.

Eğer sesinizi internette daha geniş bir alanda duyurmak istiyorsanız Google Görüntülü Reklam Ağı’nı kullanabilir; daha yeni, geniş ve ilgili potansiyel müşterilere ulaşarak işletmenizi büyütebilirsiniz.

Bu hikayeyi tanıdıklarınızla paylaşın.

Bu hikayeyi yararlı bulabilecek kişiler mi tanıyorsunuz? Hikayeyi onlarla paylaşın.

Google Ads ile daha fazla müşteri edinin

 • 1. Yeni bir hesap oluşturun
 • 2. Bütçenizi belirleyin
 • 3. İlk reklamınızı oluşturun ve kampanyanızı nerede yayınlamak istediğinize karar verin Google Ads'i Şimdi Deneyin
0 850 390 2060*

Veya hesabınızı oluştururken yardım almak için bizi arayın. Hafta içi 09.00-17.00