Kaynaklar ana sayfasına geri dön

Landing page’inizi (açılış sayfası) iyileştirerek müşteri deneyiminin kalitesini nasıl artırabilirsiniz?

Kaynaklar ana sayfasına geri dön

Landing page’inizi (açılış sayfası) iyileştirerek müşteri deneyiminin kalitesini nasıl artırabilirsiniz?

Öne çıkan bilgiler

Müşterilerin reklamınıza tıkladıktan sonra yönlendiği açılış sayfası olarak bilinen sayfa, bütçeniz ve genel kârlılığınızda önemli bir etkiye sahiptir. Kullanıcılar, bir reklama tıkladıklarında temiz bir tasarım ve alakalı içeriklere sahip bir web sitesine erişmeyi bekler. Ancak bu, açılış sayfanızı optimize etmek için milyonluk yatırımlar yapmanızı gerektirmez. Bazı iyi açılış sayfası uygulamalarına dikkat ederek reklam bütçenizin düştüğünü, kullanıcıların web sitenizde daha çok vakit geçirdiğini ve satışlarınızın arttığını görebilirsiniz. Google Ads sistemi açılış sayfalarını düzenli olarak değerlendirerek güncellemeleri buna göre yapar. Açılış sayfasıyla ilgili en iyi uygulamaların bulunduğu aşağıdaki listeyi kullanarak iyileştirmelerinizi bugünden yapmaya başlayabilir, farkı hemen görebilirsiniz.

  • Açılış sayfası optimizasyonu neden önemlidir?
  • Açılış sayfası optimizasyonunun en iyi uygulamaları
  • Alakalı bir açılış sayfası oluşturun
  • Güvenilir bir açılış sayfası hazırlayın
  • Açılış sayfasında gezinmek kolay olsun
  • Açılış sayfası saygın olsun

Açılış sayfası nedir?

Açılış Sayfası, potansiyel müşterilerinizin reklamınıza tıkladıktan sonra yönlendirilecekleri web sayfasıdır. Bu sayfanın URL’si (linki) reklamınızın son URL’siyle aynıdır.

Kullanıcıyı ana sayfaya değil, ona özel olarak hazırlanmış bir açılış sayfasına yönlendirin. Böylece aradığı içeriği bulmak için farklı sayfaları dolaşmak zorunda kalmasın.

1. Açılış sayfası optimizasyonu neden önemlidir?

Müşterileriniz ilk sayfanız dışında hiçbir sayfanızı ziyaret etmiyorsa açılış sayfanızı gözden geçirmenin vakti gelmiş olabilir. İster küçük bir işletme ister bir pazarlama devi olun, landing page deneyimini geliştirme tüm işletmeler için önemlidir ve kullanıcı deneyimi kuralları herkes için aynıdır.

Landing page (açılış sayfası) deneyimi, bir müşterinin web sitenizde yaşadığı deneyimin kalitesini ifade eder. Landing page kalitesi ne kadar artarsa müşterinizin deneyimi de o kadar kaliteli hale gelir. Müşterinizin alışveriş sepetini bulmasını kolaylaştırarak alışverişi tamamlama ihtimalini de artırırsınız. Peki landing page deneyimi nasıl geliştirilir ve landing page kalitesi nasıl artılır? Açılış sayfası yani landing page deneyimi reklamınızın konum, sıralama, kalite puanı ve genel maliyetini etkiler. Eğer açılış sayfanız müşterilerin web sitenizden bir alışveriş yapmadan ayrılmasına neden oluyorsa bu durum reklamlarınızın da daha az gösterilmesine hatta hiç gösterilmemesine yol açabilir. Açılış sayfası optimizasyonları reklam harcamanızı şu başlıklarda etkileyebilir:

Hemen çıkma oranının düşmesi

Açılış sayfanızı belli bir hedef kitleye özel olarak düzenlerseniz web sitenizin hemen terk etme oranlarını düşürmüş olursunuz. Eğer müşterilerinizi reklam metninizle alakalı bir sayfa yerine daha genel bir sayfaya gönderiyorsanız hem tıklamalar için daha çok para ödemiş hem de dönüşümleri azaltmış olursunuz.

Gelişmiş reklam konumu

Kullanıcılar web sitenizi başkalarınınkine göre daha alakalı bulduğunda Google bunu fark eder. Potansiyel müşterilerin reklamınıza tıkladıktan sonra sayfanızda ya da web sitenizde geçirdiği vakit arttıkça reklamınız da arama motoru sonuç sayfasında daha yüksek bir konumda çıkar ve trafiğiniz artar.

Gelişmiş kalite puanı

Landing page alaka düzeyi, Google Ads’in kalite puanınızı hesaplama biçimi için önemlidir. Açılış sayfanızın seçtiğiniz anahtar kelimelerle alakası arttıkça kalite puanınız da artar. Kalite puanınız arttıkça reklamınızın sıralaması yükselir, tıklama başına maliyet (TBM) düşer.

Google Ads’in sağladığı verilerin avantajını kullanın ve aşağıdaki önerileri uygulayarak optimizasyonlarınızı test edin.

2. Açılış sayfası optimizasyonunun en iyi uygulamaları

Google, kullanıcılarına en iyi sonuçları sunmaya çalışır. Müşteriler, aşağıdaki özelliklere sahip bir açılış sayfası görmek ister:

Alakalı

Tıkladıkları sayfa faydalı ve aradıkları şeyle ilgili olmalıdır. Eğer değilse müşteriler sizin web sitenizden ayrılıp aradıklarını sunan başka bir web siteyi ziyaret eder.

Güvenilir

İyi tasarlanmamış ya da ürün ve hizmet açıklamalarını içermeyen bir açılış sayfası web sitenin güvenilir ve şeffaf olmayabileceğine işarettir. Müşteriler ne satın aldıklarını ve bunun güvenilir kaynaktan gelip gelmediğini bilmek ister.

Kolay

Kullanıcılar, aradıklarını bulmak için onlarca linke tıklamak zorunda kalmamalıdır. Bir açılış sayfası, hem masaüstü hem de mobil haliyle sade ve anlaşılır olmalıdır.

Saygın

Açılış sayfanız tüm platformlarda tutarlı ve güvenilir olmalıdır. Yavaş yüklenen bir sayfa hem müşterilerinizin sitenizin profesyonel olmadığını düşünmesine hem de sabırsızlanıp sayfanızı terk etmesine neden olabilir.

Maddeleri detaylı biçimde inceleyip açılış sayfanız için gerekli olabilecek değişiklikleri belirlemeye devam edelim.

3. Alakalı bir açılış sayfası oluşturun

Açılış sayfanızın alakalı olduğundan emin olun.

Kullanıcıyı genel bir ana sayfaya değil ona özel olarak hazırlanmış bir açılış sayfasına yönlendirin. Böylece aradığı içeriği bulmak için farklı sayfaları dolaşmak zorunda kalmasın. Bunu yaparak hem müşterinin aradığı şeyi bulmadan web sitenizden ayrılma ihtimalini azaltırsınız hem de Google’a web sitenizin kullanıcılar için en iyi seçenek olduğunun sinyalini göndermiş olursunuz.

Açılış sayfanızda alakalı anahtar kelimeler kullanın.

Açılış sayfanızda reklam kampanyanızdakine benzer anahtar kelimeleri kullanın. Bu sayede müşteriye daha iyi ve kapsamlı bir deneyim sunmuş olursunuz.

Aynı harekete geçirici mesaj kullanın.

Harekete geçirici mesajınız, müşterilerinizi yapmasını istediğiniz şeye yönlendirir. “Satın al”, “Şimdi harekete geç” ve “Kayıt ol” gibi ifadeler, oldukça güçlü ve sade harekete geçirici mesajlardır.

Sayfanızdaki her bir unsur nihai hedefinizi destekleyici nitelikte olsun.

Örneğin hedefiniz web sitenizden siyah elbiseler satmaksa açılış sayfanız kullanıcılara erkek ayakkabılarını ya da bebek kıyafetlerini de görüntülemeyi önermemeli. Kullanıcıların kafalarının karışmaması için hedefinize odaklı kalın.

Açılış sayfanızda aynı değer önermesini kullanın.

Bu aynı zamanda web sitenizin güvenilirliğiyle de ilgilidir. Reklamınızda ücretsiz kargodan söz ediyorsanız açılış sayfanızda da ücretsiz teslimi vurgulayın.

Harekete geçirici mesajınız ile değer önermenizin göze çarpmasını sağlayın.

Açılış sayfanızı, harekete geçirici mesajınız ve değer önermenizin etrafında biraz beyaz boşluk bırakarak tasarlayın. Böylece bu metinlerin öne çıkmasını sağlarsınız. Bu görünüm, kullanıcılara reklamınıza tıklama nedenlerini ve aradıkları ürün ya da hizmeti hatırlatacaktır.

Başka kimsede olmayan özelliklerinizi öne çıkarın.

Markanızı anlatırken net olun ve müşterilere neden rakiplerinizdekini değil de sizdeki ürün ve hizmetleri almaları gerektiğini açıkça anlatın. Başka bir ürün ya da kategori sayfasından aldığınız metni kopyalayıp kullanmayın.

Dilinizi hedef kitlenize uygun olacak şekilde ayarlayın.

Açılış sayfanızdaki metnin sunduğunuz ürünü yansıtması önemlidir. Örneğin bebek nevresim takımları ya da kıyafetleri satıyorsanız metniniz sakin ve yumuşak bir tonda olmalıdır.

Odağınızı daraltmak için reklam gruplarını kullanın.

Aynı kampanya içerisinde araya sıkıştırmak istediğiniz birkaç teklif ya da ürün olabilir ama reklam grupları daha belirli bir satış planınıza odaklanmanızı kolaylaştırır.

Reklam grupları ve daha fazlası

Reklam grupları, anahtar kelimeler ve daha fazlası hakkında bilgi almak için internette reklam verme rehberimizi okuyun.

4. Güvenilir bir açılış sayfası hazırlayın

Teklifiniz ve ek ücretler hakkında dürüst olun.

Müşteriniz, işletmenizle ilgili ilk izlenimini açılış sayfanızdan alır. Ek ücretleri ilk aşamada duyurarak müşterilerinize dürüst ve açık olduğunuzu göstermiş olursunuz. Bunu ürün görsellerinizi, kullandığınız materyalleri ya da ölçüleri paylaşmak gibi farklı yöntemlerle yapabilirsiniz.

Kolayca görülebilecek bir yere iletişim bilgilerinizi ekleyin.

Müşterilerinize bir sorun yaşadıklarında sizinle nasıl iletişime geçeceklerini söyleyin. Böylece işletmenizin açık ve iletişim kurmaya istekli olduğunu göstermiş olursunuz.

Reklam metniniz dil bilgisi kurallarına uygun olsun.

Yazım hataları ve yapmacık bir dil, bir sayfanın sahte olabileceğine dair izlenim oluşturur. Reklam metninizi, doğal bir dille, dil bilgisi kurallarına uygun olarak yazın.

Müşteriden bilgi isterken nedenini açıkça belirtin.

Kullanıcılar kişisel bilgilerini paylaşmak konusunda haklı olarak tereddüt yaşarlar. O yüzden eğer müşterilerinizden sayfanıza girmeden önce bir form doldurmalarını ya da e-posta adreslerini vermelerini istiyorsanız bu bilgiye neden ihtiyaç duyduğunuzu hiçbir sorgulamaya mahal vermeyecek biçimde belirtin.

Müşteri yorum ve referanslarını belirgin biçimde sergileyin.

Başka kullanıcıların yaptıkları alışverişle ilgili memnuniyetlerini dile getirmesi imajınızı sağlamlaştırır. Yeterince iyi olmadığını düşündükleriniz de dahil olmak üzere işletmeniz, ürünleriniz ya da hizmetleriniz için yapılmış hiçbir yorumu silmeyin.

Müşterilerinizi web sitesinde tutun.

Bazı müşterileriniz reklamınıza tıkladıkları an alışveriş yapmaya hazır olmayabilir. Onlar için sayfanızın altında, ilkine göre daha çok bilgi içeren fakat bir bağlayıcılığı olmayan ikinci bir harekete geçirici mesaj kullanın. Bu sayede müşterilerinize güven aşılar ve onları bir süre daha web sitenizde tutarsınız.

Açılır pencereler (pop-up) kullanmayın.

Reklamınıza tıklayan kullanıcılar direkt olarak açılış sayfanıza gitmeyi bekler. Pop-up’lar, daha işin en başından çok fazla bilgi isteyerek potansiyel müşterilerinizin web sitenizden kaçmasına sebep olur.

Verdiğiniz bilgileri doğrulayın ve abartmayın.

Eğer “1 günde ücretsiz kargo” ya da “internetteki en geniş spor ayakkabı koleksiyonu” gibi bir iddianız varsa çeşitli linkler aracılığıyla kanıt sunarak bu bilgilerin doğruluğunu ispat edin. Bazen abartmak cezbedici olabilir ancak sözlerinizi tutmamanız olumsuz yorumlara ya da başka kötü sonuçlara yol açabilir.

Hüküm ve koşullarınız ile gizlilik bildiriminizi sitenizde ayrı bir linkte paylaşın.

Bu sayede, e-posta suistimalinin ve tutulmayan sözlerle ilgili korkuların ortadan kalkmasına ve işletmenizin şeffaflığına katkıda bulunmuş olursunuz.

Sertifika ve üyeliklerinizi öne çıkarın.

Eğer şirketinizin belli alanlardaki uzmanlığını belgeleyen sertifikaları, ödülleri ya da itibarlı üyelikleri varsa bunları açılış sayfasında belirgin biçimde gösterin. Bu sayede hem web sitenizin saygın bir görünümü olur hem de müşterileriniz alışveriş yaparken ve kişisel bilgilerini sizinle paylaşırken kendilerini daha rahat hisseder.

Temiz ve sade bir tasarımınız olsun.

Sayfa tasarımınız sade ve net olsun, dikkat dağıtmasın. Profesyonel bir tasarım işletmenizin güvenilirliğiyle ilgili olası şüpheleri ortadan kaldırı.

5. Açılış sayfasında gezinmek kolay olsun

Açılış sayfanızı kolayca gezinebilecek biçimde hazırlayın.

İyi bir landing page deneyimi yani açılış sayfası deneyiminin ilk kuralı, müşterilere istediklerini vermektir. Müşterilerinizin sunduğunuz seçenekler arasında rahatça dolaşabilmelerini sağlayın.

Liste ve madde işaretleri kullanın.

Listeler ve madde işaretleri, bilgilerin apaçık görünmesini sağlayarak daha çok dönüşüm elde etmenize yardım eder. Bu kullanım, madde işaretlerinin daha rahat bir okuma deneyimi sağladığı mobil açılış sayfalarında daha da çok fayda sağlar.

Hemen sadede gelin.

Uzun, karmaşık tanıtım paragrafları yazmak yerine ana mesajınızı verin ve müşterilerinize doğrudan doğruya aradıkları bilgiyi sunun.

Büyük düğmeler kullanın.

Diyelim ki harekete geçirici mesajınızı verdiniz ve kullanıcı ne istediğini biliyor. Ancak ona istediği şeye nasıl ulaşacağı konusunda açıkça bilgi verdiniz mi? Büyük düğmeler, sade ve temiz tasarımlarda doğal biçimde öne çıkar ve müşterinin ilgisini çeker.

Sayfanız ya da içeriğiniz kolayca paylaşılabilir olsun.

Açılış sayfanızın en üstünde sosyal medya butonları bulundurun. Ayrıca kullandığınız görsel ve videolar da kolayca paylaşılabilecek formatta olsun.

6. Açılış sayfası saygın olsun

Açılış sayfanız mümkün olan en kısa sürede yüklensin.

Sayfanızın yüklenme süresi, kullanıcı deneyiminin iyi olup olmadığını belirleyen en önemli faktörlerdendir. Eğer sayfanızın yüklenmesi fazla vakit alıyorsa kullanıcılar sayfanızdan çıkar. Bu da Google’a sayfanızın iyi bir seçenek olmadığı bilgisini gönderir. PageSpeed Insights aracını kullanarak sayfanızın yüklenme hızının yeterli olup olmadığını görebilirsiniz.

Tutarlı bir deneyim sunun.

İster bir tablet ister masaüstü bilgisayar ister bir mobil cihaz kullanıyor olsun, açılış sayfanızı ziyaret eden bir müşteri tüm platformlarda aynı deneyimi yaşamak ister. Açılış sayfanızın ya mobil reklamlarla uyumlu bir mobil versiyonunu kullanın ya da web siteniz ziyaret edildiği cihazın ölçülerine göre otomatik olarak ekrana özel bir tasarımla yüklensin.

Aşırı Flash ya da JavaScript kullanımını engelleyin.

Yanıp sönen reklamlar ve açılır pencereler (pop-up’lar) hem Google Ads sisteminin web sitenizin reklamınızla alakalı bir içerik sunmadığını düşünmesine neden olur hem de sayfanızın yüklenme hızını düşürür.

Kullandığınız görselleri düzenleyin.

Bir sayfanın yavaş yüklenmesinin asıl sebebi çoğunlukla görsellerdir. Açılış sayfanızda reklamınızla alakalı ve boyutu büyük olmayan görseller kullanmaya dikkat edin.

Doğal, samimi ve yüreklendirici bir dil kullanın.

Açılış sayfanız yüz yüze satış yapan biriyle aynı işlevi görür. Müşterileriniz ürün ya da hizmetinizi satın almak için kendilerini iyi karşılanmış ve teşvik edilmiş hissetmelidir.

Sitenizin her bir sayfası açılış sayfası olarak kullanılabilir. Trafiği çeken reklam açılış sayfası optimizasyonları için temel oluştursa da açılış sayfaları tek başına bütün kampanyanızı tanıtmaya yeterli olmayabilir. Müşterinizin sayfanızdan hemen çıkma oranını en aza indirin ve kalite puanınızı yükseltin. Aynı zamanda web sitenize giren müşterilerin e-posta listenize kaydolmasını, işletmenizi daha çok aramasını ve sitenizden alışveriş yapmasını sağlayın yani dönüşüm oranını artırın.

Bu hikayeyi tanıdıklarınızla paylaşın.

Bu hikayeyi yararlı bulabilecek kişiler mi tanıyorsunuz? Hikayeyi onlarla paylaşın.

Google Ads ile daha fazla müşteri edinin

  • 1. Yeni bir hesap oluşturun
  • 2. Bütçenizi belirleyin
  • 3. İlk reklamınızı oluşturun ve kampanyanızı nerede yayınlamak istediğinize karar verin Google Ads'i Şimdi Deneyin
0 850 390 2060*

Veya hesabınızı oluştururken yardım almak için bizi arayın. Hafta içi 09.00-17.00