Kaynaklar ana sayfasına geri dön

Google Ads ile mobil reklamları keşfedin

Öne çıkan bilgiler

Google mobil reklamları dünyadaki tüm potansiyel müşterilere, tam da akıllı telefonlarından sizi aradıkları sırada ulaşmanızı sağlar. İnternet kullanıcılarının yüzde 91’i, bir şeyi öğrenmek, bulmak ya da satın almak istediğinde1 telefonundan arama yaptığını, yüzde 51’i ise arama yaptığı sırada yeni bir işletme ya da ürünü keşfettiğini söylüyor2. Mobil reklamlar işte tam da bu anlarda doğru yerde olmanızı sağlayarak işletmenizi potansiyel müşteriler için daha görünür hale getiriyor.

Google Ads hareket halindeki müşterilere ulaşmanız için size mobil reklamları sunuyor. Peki Google mobil reklamları nasıl çalışıyor?

1. Müşterinizin baktığı yerde olun

2. İdeal mobil hedef kitlenize ulaşın

3. Önce test edin, sonra ince ayarlara geçin

1 Consumers in the Micro Moment, Google/Ipsos
2 Consumers in the Micro-Moment, Wave 3, Google/Ipsos, US, August 2015, n=1291 online smartphone users 18+

Google Ads nedir?

Google Ads Google’ın geliştirdiği bir reklamcılık hizmetidir. Google Ads ile reklamlarınızı müşterilerinize arama sonuçlarında ve Google reklam ağında gösterebilirsiniz.

Google Ads’i deneyin

Google Ads ile yalnızca potansiyel müşteriniz reklamınıza tıklayıp web sitenizi ziyaret ettiğinde ya da size telefon açtığında ücret ödersiniz.

1. Müşterinizin baktığı yerde olun

Mobil reklam, cep telefonu ya da tablet gibi bir mobil cihazdan görüntülenen web sayfalarında ve uygulamalarda gösterilebilen bir Google Ads reklamı ürüdür. Mobil reklamların yalnızca telefon aramasına odaklanan ya da uygulama tanıtan vb. çeşitli türleri bulunur. Yalnızca telefon araması almanızı sağlayan reklam türüyle telefon numaranızı dikkat çekici bir biçimde göstererek insanları sizi tek tıkla aramaya teşvik edebilirsiniz. Google Ads mobil reklamları tıklama başına maliyet modeliyle çalışır. Yani yalnızca potansiyel müşteriniz reklamınıza tıklayıp web sitenizi ziyaret ettiğinde ya da size telefon açtığında ücret ödersiniz. Üstelik ne kadar harcama yapacağınıza siz verirsiniz – reklam bütçenizi istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

Mobil reklamlar

Mobil reklam, cep telefonu veya tablet gibi bir mobil cihazda görüntülenen web sayfalarında ve uygulamalarda gösterilebilen bir Google Ads reklamı türüdür. Yalnızca telefon araması almanızı sağlayan reklamlar, uygulama tanıtım reklamları vb. çeşitli mobil reklam türleri bulunur.

2. İdeal mobil hedef kitlenize ulaşın

Reklamınızı mobil aramalarda göstermek için potansiyel müşterilerinizin Google’da sizin ürün ve hizmetlerinizle alakalı aramalar yaparken kullanabileceği anahtar kelimeleri içeren bir liste oluşturmalısınız. Bir kullanıcı telefonundan sizin seçtiğiniz kelimelerden biriyle arama yaptığında arama sonuçlarında siz de çıkabilirsiniz. Örneğin, Harbiye’de eve paket servisi yapan bir ev yemekleri restoranınız varsa listenize işletmenizin adına ek olarak ‘Harbiye ev yemekleri’ ve ‘Harbiye eve paket servisi’ gibi anahtar kelimeleri de ekleyebilirsiniz. Google Ads hesabınızla birlikte insanların işletmenizle alakalı arama yaparken kullanabilecekleri sözcüklerle ilgili öneriler sunan Google Ads Keyword Planner’ı (Anahtar Kelime Planlayıcı) da ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Mobil reklamlarınızı yalnızca akıllı telefonlarda değil, işletmenize benzer başka işletmelerin web sitelerinde de gösterebilirsiniz. Ayrıca, belirli coğrafi bölgelerde hedefleme yaparak sizin işletmenizi ziyaret edebilecek kadar yakın mesafede bulunan müşterilere ulaşabilirsiniz.

Başarı reklamlar yazma

İyi bir reklam, potansiyel müşterilerinize ihtiyaç duydukları bir şeyi internette arattıklarında ya da satın almak istediklerinde işletmenizin doğru adres olduğunu gösterir.

3. Önce test edin, sonra ince ayarlara geçin

Google Ads hesabınızdaki dönüşüm izleme araçlarını kullanarak reklamınıza tıklayan kişi sayısını ve bu kişilerin tıkladıktan sonra ne yaptığını görebilirsiniz. Bu veriler sayesinde reklamınızın performansını ölçebilir, kampanyanızın işinize yarayan tarafları ile iyileştirmeye açık noktalarını tespit edebilirsiniz. Anahtar kelimelerinizden biri diğerlerine göre daha çok telefon almanızı mı sağlıyor? Beklemediğiniz bölgelerden web sitenizi ziyaret edenler mi var? Hedefleme yaptığınız bölgeyi genişletmeli misiniz? Google Ads ile dönüşüm izleme hakkında daha çok bilgi edinin.

Mobil reklamlarınızın performansı hakkında edindiğiniz veriler sayesinde günümüzün akıllı telefon ustası müşterilerine daha kolay erişebilirsiniz. Böylece sizin işletmenize benzer bir işletmeyi ziyaret etmek ya da aramak istediklerinde ve en önemlisi satın alma kararını verdiklerinde tam olarak baktıkları yerde olursunuz.

Bu hikayeyi tanıdıklarınızla paylaşın.

Bu hikayeyi yararlı bulabilecek kişiler mi tanıyorsunuz? Hikayeyi onlarla paylaşın.

Google Ads ile daha fazla müşteri edinin

  • 1. Yeni bir hesap oluşturun
  • 2. Bütçenizi belirleyin
  • 3. İlk reklamınızı oluşturun ve kampanyanızı nerede yayınlamak istediğinize karar verin Google Ads'i Şimdi Deneyin
0 850 390 2060*

Veya hesabınızı oluştururken yardım almak için bizi arayın. Hafta içi 09.00-17.00