Kaynaklar ana sayfasına geri dön

Her Küçük İşletme Sahibinin İhtiyacı Olan 4 Dijital Pazarlama Aracı

Öne çıkan bilgiler

Günümüzde işletmenizi internette tanıtmak için bir web sitesinden ve sosyal medya hesabından fazlasına ihtiyacınız var. Dijital varlığınız ne kadar güçlenirse o kadar iyi. O zaman size harika bir haberimiz var: Artık küçük işletmeler, internetteki varlıklarını sağlamlaştırıp daha çok potansiyel müşteriye ulaşmalarını sağlayan uygun fiyatlı ve bazıları ücretsiz birçok dijital araca rahatça erişebiliyor. Kısacası küçük işletmeler için dijital pazarlama çalışmalarına başlamak her zamankinden daha kolay.

1. Google Analytics

2. Google Ads

3. Google İşletme Profili

4. Google Dijital Atölye

Google Ads nedir?

Google Ads Google’ın geliştirdiği bir reklamcılık hizmetidir. Google Ads ile reklamlarınızı müşterilerinize arama sonuçlarında ve Google reklam ağında gösterebilirsiniz.

Google Ads’i şimdi deneyin

İnternetteki varlığınızı güçlendirmek için sosyal medya, e-posta pazarlaması veya banner kullanımı için çok fazla harcama yapmak zorunda değilsiniz.

1. Google Analytics

Bir web sitenizin olması harikadır ancak sitenizin yeni müşterilerin ilgisini çekip çekmediğini anlamak zorlu bir görev olabilir. Google Analytics, web sitenizi ziyaret eden insanlar ile onların web sitenizle etkileşime geçiş biçimine dair her tür bilgiyi takip ve kayıt eden güçlü ve ücretsiz bir üründür. Google Analytics ile;

 • Ziyaretçilerinizin ülkesini,
 • Web sitenizde ne kadar vakit geçirdiklerini,
 • En çok hangi sayfaları ziyaret ettiklerini,
 • Web sitenize hangi kanaldan ulaştıklarını,
 • Web sitenizin hangi bölümlerine tıkladıklarını,
 • Web sitenizde en çok hangi sayfa rotalarını izlediklerini öğrenebilirsiniz.

Google Analytics verilerini kullanarak web sitenizin yapısı ve internetteki varlığınızla ilgili daha akılcı kararlar verebilirsiniz. Örneğin en popüler sayfaları daha kolay ziyaret edilebilir hale getirmek için web sitenizin tasarımını değiştirebilirsiniz. Ya da trafiğin sosyal medya hesabınızdaki gönderilerden geldiğini fark ederek o platformda daha çok gönderi yayınlayabilirsiniz.

Verilerinizi belli bir gün, hafta, ay ya da belirlediğiniz bir zaman dilimine göre de sıralayabilirsiniz. Böylece web sitenizin performansını zamana göre ölçer, pazarlama stratejilerinizde yaptığınız değişikliklerin istediğiniz sonuçları getirip getirmediğini görürsünüz.

Google Analytics’i kullanmaya başlamak için bu adımları takip edin.

2. Google Ads

Küçük işletmeler için online reklamlar, web sitelerini internette tanıtmak için harika bir yoldur. Ürünlerinizi ya da sizinkine benzer bir işletmeyi arayan insanların ilgisini çekmenizi sağlayan online reklam aracı Google Ads ile siz de küçük işletme reklamları yapmaya başlayabilirsiniz.

Süreç oldukça basit: Önce reklamınızı yazacak sonra hedeflemek istediğiniz anahtar kelimeleri seçecek ardından günlük maksimum bütçenizi belirleyeceksiniz. Son olarak kampanyanızın süresine karar verebilirsiniz.

Google Analytics verileri ile kampanyanızın stratejisini geliştirebilirsiniz. Google Ads ile ise belli bölgelerdeki ya da Google Arama’da belli sözcükleri arayan insanlara erişmek için reklamlarınızı düzenleyebilirsiniz. Örneğin Google Analytics müşterilerinizin çoğunun Şişli bölgesinden olduğunu söylüyorsa Şişli’de reklam vererek o bölgedeki popülaritenizi artırabilirsiniz.

Google Ads hakkında daha fazla bilgi için bu rehberi gözden geçirin.

3. Google İşletme Profili

Google İşletme Profili, Google’da ya da Google Haritalar’da işletmenizi arayan kullanıcılara bilgilerinizi gösteren ücretsiz bir online listeleme aracıdır. Google İşletme Profili, kullanıcılara şu bilgileri sunar:

 • Yaptığınız işi açıklayan kısa bir tanıtım metni
 • İşletmenizin adresi ve telefon numarası
 • İşletmenizin açılma saati
 • Web sitenizin linki
 • Google değerlendirmeleri
 • Sosyal medya sayfalarınızın linkleri

Belirgin bir şekilde sunulan bu bilgiler daima doğru ve güncel olmalıdır.

Bir Google İşletme Profili hesabı oluşturmak, kullanıcılara yerinizi, size nasıl ulaşacaklarını ve işletmeniz için yapılmış yorumları gösterir. Bu sayede müşterilerinize markanızın güvenilir ve iletişime açık olduğunu anlatmış olursunuz.

Google İşletme Profili’i kullanarak işletmenizi arayan, web sitenizin linkine ve telefon araması yapma butonuna tıklayan veya Google Haritalar’dan adresinize bakan insanlara dair de bilgi edinebilirsiniz.

4. Google Dijital Atölye

İşletmenizi internette öne çıkarmak için yapabileceğiniz çok şey var. Dijital pazarlama hakkında daha çok şey öğrenmek istiyorsanız dijital dünyada işini geliştirmek isteyen herkese yönelik online ve yüz yüze eğitimler sunan, ücretsiz ve tüm dünyada geçerli sertifikaya sahip bir eğitim programı olan Google Dijital Atölye’ye katılabilirsiniz. İşte Google Dijital Atölye’de öğrenebileceğiniz konulardan bazıları:

 • Online varlığınızı oluşturmak
 • Sosyal medyayı etkin kullanmanın sırları
 • Online satışlarınızı artırmanın yolları
 • Veriyi bilgiye dönüştürmenin yöntemleri
 • Arama reklamlarıyla fark edilmenin yolları

Dijital Atölye hakkında daha fazla bilgi, ücretsiz ve sertifikalı eğitim almak için Dijital Atölye online platformunu inceleyin.

İnternetteki varlığınızı güçlendirmek için sosyal medya, e-posta pazarlaması veya banner kullanımı için çok fazla harcama yapmak zorunda değilsiniz. Bu işin birçok ücretsiz ya da uygun fiyatlı yolu bulunuyor. Yukarıda bahsettiğimiz dijital pazarlama araçlarını işletmenizin büyümesini sağlayacak kaynaklar olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu hikayeyi tanıdıklarınızla paylaşın.

Bu hikayeyi yararlı bulabilecek kişiler mi tanıyorsunuz? Hikayeyi onlarla paylaşın.

Google Ads ile daha fazla müşteri edinin

 • 1. Yeni bir hesap oluşturun
 • 2. Bütçenizi belirleyi
 • 3. Ílk reklamınızı oluşturun ve kampanyanizi nerede yayınlamak istediğinize karar verin
0 850 390 2060*

Veya hesabınızı oluştururken yardım almak için bizi arayın. Hafta içi 09.00 - 17.00