Działania SEO a PPC

Działania SEO a PPC

Wykorzystaj opcję reklamowania się w sieci reklamowej Google (Google Display Network). Zwiększy ona szanse na dotarcie Twoich reklam do dużej liczby zupełnie nowych odbiorców.

Czy Google Ads pomoże firmie w rankingach SEO? Mimo że w powszechnej opinii funkcjonują rozmaite mity, kampanie Google Ads nie mają wpływu na organiczne wyniki wyszukiwania. Dlaczego? Google dokłada wszelkich starań, aby rankingi w bezpłatnych wynikach wyszukiwarki były w pełni niezależne, a użytkownicy mieli jak najlepsze doświadczenie z korzystania usług firmy. Dlatego rankingi Google nie obejmują w ogóle płatnych wyników wyszukiwania.

Rodzi się zatem pytanie – czy dla rozwoju firmy w internecie lepsze jest SEO czy korzystanie z Google Ads, a więc model pay-per-click (PPC)? Aby na nie odpowiedzieć, trzeba przyjrzeć się najpierw różnicom pomiędzy tymi strategiami oraz zrozumieć, jakie korzyści daje każde z tych rozwiązań.

Jakie są różnice między SEO a PCC? Zacznijmy od SEO.

SEO, czyli Search Engine Optimisation (optymalizacja witryn pod kątem wyszukiwarek), to umieszczanie na stronie takich treści, które poprawią interakcję strony z wyszukiwarkami oraz ich użytkownikami. Inaczej mówiąc, zabiegi te sprawią, że strona będzie wyżej wyświetlana w wynikach wyszukiwania oraz ściślej powiązana z zapytaniami użytkowników.

Miejsce Twojej witryny na liście wyników w wyszukiwarce Google zależy od Googlebota, który musi rozumieć treść strony oraz ją zindeksować i skategoryzować. Po tych czynnościach oblicza na podstawie ponad dwustu czynników stopień powiązania Twojej strony z zapytaniem użytkownika. Tak więc „optymalizacja” oznacza takie dostosowanie zawartości strony, by jak najlepiej pasowała do wpisywanych zapytań.

Pojawianie się w bezpłatnych wynikach wyszukiwania Google nie niesie ze sobą żadnych kosztów, dając w ten sposób szansę małym firmom na skuteczną rywalizację nawet z największymi konkurentami na rynku. Nawet niewielkie poprawki mogą przynieść z czasem duże zmiany w bezpłatnych wynikach wyszukiwania.

Dowiedz się więcej o tym, jak działa organiczne wyszukiwanie w Google.

Co oznacza „PPC” I dlaczego możesz go potrzebować?

Google Ads jest rodzajem reklamy PPC (pay-per-click). Właściciele firm mogą umieścić swoją reklamę na stronie wyników wyszukiwania i płacą tylko wtedy, kiedy ktoś ją kliknie. Zaletą tego jest wyświetlanie reklamy ponad organicznymi wynikami wyszukiwania, co sprawia, że jest ona doskonale widoczna, a to zwiększa szansę na kliknięcie jej przez użytkownika.

Reklama Google Ads w modelu PPC pozwala dotrzeć do szerokiego grona odbiorców dzięki wyszukiwarce Google. Możesz też zdecydować się na wyświetlanie reklam w odpowiednim miejscu w sieci reklamowej Google – Google Display Network (GDN). Są to miliony stron w sieci, które mogą skierować do Ciebie wielu nowych, potencjalnych klientów.

Jednak jej użycie nie ma wpływu na SEO i nie polepszy pozycji Twojej strony w bezpłatnych wynikach wyszukiwania.

Dlaczego marketing PPC w Google Ads nie pomoże mojemu SEO?

Stawiamy sobie za cel zapewnienie wyników wyszukiwania najlepiej odpowiadających wpisywanym zapytaniom. Gdyby firmy mogły „kupować” miejsce w organicznych wynikach wyszukiwania, nasi użytkownicy nie mieliby możliwości otrzymania rzetelnych informacji, których poszukują w Google.

Czy narzędzia Google Ads mogą być użyte w działaniach SEO?

Google Ads oferuje zestaw narzędzi, które pomogą Ci w optymalizacji strony. Na przykład dostępny w Google Ads Planer słów kluczowych (Google Keyword Planner) umożliwia poznanie często wpisywanych fraz i wyrazów, które używane są przez użytkowników szukających tego, co oferuje Twoja firma. Możesz wpleść je w treści na swojej stronie, co zwiększy szansę na jej wyświetlanie w wynikach. Inne zastosowanie narzędzi Google Ads to funkcje mierzenia rezultatów kampanii. Dzięki nim możesz sprawdzić, jaka jest skuteczność przyciągania użytkowników na Twoje strony docelowe dzięki wybranym przez Ciebie słowom kluczowym w kampanii Google Ads. To może pozwolić Ci ocenić czy Twoja strategia SEO jest skuteczna pod względem doboru słów kluczowych

Inwestować w SEO czy PPC?

Obydwa działania mogą pomóc Twojej firmie. Użytkownicy szukają w sieci różnych rzeczy, w tym tych, które masz do zaoferowania. Zarówno SEO, jak i PPC pomogą Ci w nawiązaniu kontaktu z tymi potencjalnymi klientami. Obecność Twojej strony w darmowych wynikach wyszukiwania to podstawa, aby mogli oni odnaleźć Twoją stronę, nawet jeśli taka optymalizacja wymaga od Ciebie nakładów czasu. Natomiast reklamy Google Ads w modelu płatności za kliknięcie (PPC) pomogą szybko firmie o dowolnej wielkości pokazać się światu i przyciągnąć uwagę każdego, kto korzysta z wyszukiwarki i partnerskich witryn Google.

Połączenie tych dwóch strategii pozwoli Ci na osiągnięcie celu, jakim jest pokazanie się klientom w sieci. Zarówno PPC, jak i SEO pełnią istotną funkcję w generowaniu ruchu na Twojej stronie i przyczyniają się do rozwoju Twojej firmy online.

Call an expert: *

800 486 080

Google icon

Osiągnij jeszcze więcej z Google Ads

Rozwijaj swój biznes z Google Ads

  • Umieść swoją reklamę w Google.
  • Reklamuj się lokalnie lub na całym świecie
  • Docieraj do właściwych osób we właściwym czasie
  • SPRAWDŹ WSZYSTKIE KORZYŚCI  

Polecane artykuły

* Pomoc telefoniczna jest dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 18:00.