Wprowadzenie
Zdefiniuj cele swojej kampanii marketingowej.
- Przeanalizuj rynek – potencjalnych klientów i konkurencję.
- Ustal, jaki budżet chcesz przeznaczyć na reklamę PPC.
- Opracuj strukturę swojej kampanii marketingowej.
- Dobierz odpowiednie słowa kluczowe.
- Zadbaj o dobre dopasowanie reklam.
- Dostosuj swój przekaz do odbiorców.
- Spójrz całościowo na wszystkie swoje kampanie marketingowe.
- 1. Wybierz skuteczne strategie i kampanie reklamowe PPC
- 2. Ustal swoje cele
- 3. Przeprowadź własne badania rynku
- 4. Ustal swój budżet
- 5. Zadbaj o właściwą strukturę konta
- 6. Wybierz słowa kluczowe
- 7. Zadbaj o trafność reklam
- 8. Zadbaj o jasny przekaz
- 9. Zarządzaj kampanią kompleksowo
Nie przegap okazji do nawiązania kontaktu z użytkownikami internetu. Dzięki Google Ads i strategii PPC doskonale dopasowanej do specyfiki małych firm możesz odnieść sukces nawet wtedy, gdy dysponujesz niewielkim budżetem na reklamę.
1. Wybierz skuteczne strategie i kampanie reklamowe PPC
Gdy chcemy się czegoś dowiedzieć, w dzisiejszych czasach włączamy najbliższe urządzenie, aby niezbędne informacje odnaleźć w internecie. W tej sytuacji każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę, że dzięki zaprezentowaniu swojej oferty w sieci może łatwo znaleźć nowych klientów. Biorąc jednak pod uwagę budżet na reklamę i doświadczenie, czy ktoś jest w stanie konkurować z gigantami rynku?
- Odpowiedź brzmi: tak. Google Ads oferuje rozwiązania reklamowe dla małych firm, co pozwala Ci na zaprezentowanie swojej oferty bezpośrednio zainteresowanym użytkownikom, kiedy szukają w internecie oferowanych przez Ciebie produktów i usług. Dzięki odpowiedniej strukturze kampanii reklamowej i wprowadzeniu kilku praktycznych rozwiązań, Twoja strona może przyciągnąć więcej potencjalnych klientów. Wszystko to w ramach budżetu, jaki przeznaczysz na reklamę. Przed uruchomieniem swojej pierwszej kampanii w Google weź jednak pod uwagę poniższe wskazówki.
2. Ustal swoje cele
Zanim zaczniesz, sprecyzuj cele, jakie chcesz osiągnąć dzięki reklamie online. Czy planujesz przyciągnąć klientów na określoną podstronę witryny? Chcesz nagłośnić informacje o trwającej promocji? A może Twoim celem jest to, żeby więcej osób subskrybowało newslettler albo zaczęło dzwonić do firmy?
- Jeśli zdefiniujesz cele, używaj ich jako podstawowego kryterium podczas konfigurowania różnych elementów kampanii. Niezależnie od tego, na jakim będziesz etapie, zawsze zadawaj sobie pytanie: czy ten krok pomoże mojej firmie w osiągnięciu zamierzonego celu?
3. Przeprowadź własne badania rynku
Przeanalizuj rynek reklam PPC dla małych firm i zobacz, jakie rozwiązania stosuje konkurencja. Nie zaczynasz działalności bez biznesplanu, więc podobnie podejdź do reklamy w sieci. Postaraj się zrozumieć, jak działają jej mechanizmy, i jak wpływa ona na Twoją firmę, konkurencję oraz klientów.
- Twoja firma:jak klienci będą mogli Cię znaleźć? Czy są jakieś konkretne słowa kluczowe bądź frazy, których mogą użyć do znalezienia Twojej firmy podczas wyszukiwania online? Czy są jakieś rejony geograficzne, skąd pochodzi większość Twoich obrotów? A może kierujesz swoją ofertę do konkretnych odbiorców, których możesz określić za pomocą danych demograficznych?
- Twoja konkurencja:jeśli jakaś firma jest Twoją konkurencją na tradycyjnym rynku, nie oznacza to, że będzie również konkurencją online. Spróbuj wpisać w wyszukiwarce parę słów kluczowych, jakich planujesz używać w Google Ads. Zobacz, jakie firmy pokazują się w wynikach. Następnie zobacz, w jaki sposób te firmy reklamują się w sieci – przeczytaj i zobacz ich reklamy, odwiedź ich strony internetowe oraz konta w sieciach społecznościowych. Czy robią coś, czego Ty nie robisz? Czy popełniają błędy, które widzisz i których unikasz?
- Twoi klienci:czy Twoi klienci kupują i recenzują produkty oraz usługi online? Kim są i skąd pochodzą? Co piszą w swoich recenzjach – czy podoba im się Twój serwis , czy też domagają się zmian? Czy piszą recenzje również na temat innych produktów lub usług? Mając takie informacje, możesz być łatwiej ustalić, jakie reklamy będą dla nich najlepsze, i kim jest Twój idealny klient. Dzięki temu możesz stworzyć kampanię reklamową, która ma dużą szansę odnieść sukces.
4. Ustal swój budżet
Korzyści reklamowe, jakie Google daje małym firmom, to między innymi możliwość ciągłego testowania oraz modyfikowania kampanii , w tym dostosowywania jej budżetu. Mając to na uwadze, zacznij od mniejszych nakładów finansowych i stopniowo zwiększaj swój budżet, aby testować różne reklamy i wybrać najlepsze z nich.
- Określ, jaki procent miesięcznego budżetu reklamowego poświęcisz dziennie na Google Ads , a następnie trzymaj się go przez pierwsze dni. Choć możesz mieć pokusę, by szybko coś zmienić w ustawieniach budżetu, pamiętaj, że gdy to zrobisz, mechanizmy Google będą musiały na nowo przeliczyć, ile razy wyświetlić Twoją reklamę, przez co skuteczność kampanii może spaść.
- Kiedy będziesz zadowolony z kampanii – włącznie z ustawieniami kierowania reklam i używanymi słowami kluczowymi – spróbuj automatycznego ustalania stawek. Pozwoli to Google dopasować stawki do poziomu, który przynosi najwięcej kliknięć. Cały czas będzie się to odbywać w ramach Twojego dziennego budżetu.
5. Zadbaj o właściwą strukturę konta
Kiedy zaczniesz dodawać więcej słów kluczowych i grupować reklamy na swoim koncie Google Ads, mogą one wymknąć się spod kontroli. Im lepiej zorganizowane jest Twoje konto, tym lepiej będziesz w stanie przeprowadzić zakończoną sukcesem kampanię.
- Aby uprościć sprawę, zorganizuj swoją kampanię Google Ads na bazie struktury swojej strony internetowej. Podobne produkty, rodzaje usług i informacje pozwolą Ci na stworzenie i zarządzanie grupami reklam, które znajdą się w kampanii. Stwórz w ramach kampanii tematyczne grupy reklam. Jeśli jesteś na przykład właścicielem zakładu fotograficznego, wówczas struktura Twojego konta Google Ads może wyglądać następująco:
- Kampania: Portrety w ruchu
- Grupa reklam: Portrety joga
- Grupa reklam: Portrety taniec/moda
- Kampania: Studenci/Koniec roku akademickiego
- Grupa reklam: Zdjęcia dyplomowe
- Grupa reklam: Portret uczelnia
- Kampania: Fotografia imprez
- Grupa reklam: Imprezy firmowe
- Grupa reklam: Zdjęcia urodzinowe
- Dobrze zorganizowane konto jest łatwiejsze w zarządzaniu, testowaniu oraz usprawnianiu. Pomoże także w przekierowaniu osób klikających reklamy na dopasowane do ich potrzeb strony docelowe.
6. Wybierz słowa kluczowe
Podczas wyboru słów kluczowych miej na uwadze swój budżet. Bardziej ogólne słowa kluczowe będą z pewnością wyszukiwane częściej, jednak stawka za nie jest wyższa, a nie zawsze dokładnie pasują one do tego, czego poszukuje użytkownik. Unikaj jednowyrazowych słów kluczowych, ponieważ mniej skutecznie przyciągają one odbiorców szukających konkretnych produktów lub usług.
- Gdy uruchomisz swoje konto Google Ads, jedną z dostępnych opcji będzie możliwość wyboru rodzajów dopasowań słów kluczowych. Warto zachować ostrożność stosując „dopasowanie przybliżone” dla swoich słów kluczowych. Pozwala ono Google na znalezienie podobnych fraz lub różnych odmian słów kluczowych, które spowodują wyświetlenie Twoich reklam. To może powodować, że reklama będzie wyświetlać na słowa kluczowe, które nie są przez Ciebie preferowane w pierwszej kolejności. Warto wykorzystać ten rodzaj dopasowania, kiedy firma może sobie pozwolić na to, by część budżetu przeznaczyć na słowa kluczowe, które nie są precyzyjnie dopasowane do ich oferty, aby lepiej zrozumieć jakich fraz używają użytkownicy wyszukując ich w Google. Warto też spróbować następujących rodzajów dopasowania:
- Dopasowanie ścisłe: [zdjęcia dyplomowe]
- Ta opcja oznacza, że reklama pokaże się tylko po wpisaniu w wyszukiwarce słów kluczowych dokładnie w tym brzmieniu – w tym przypadku: „zdjęcia dyplomowe”.
- Dopasowanie do wyrażenia: 'zdjęcia dyplomowe'
- Opcja ta pozwoli na wyświetlenie reklamy, gdy wyszukiwane hasło zawiera słowo kluczowe i inne zwroty, jak „zdjęcia studenckie”
- Dopasowanie wykluczające: -ślubne
- Reklamy będą wyświetlać się tylko i wyłącznie w wynikach wyszukiwania, które nie zawierają danego słowa kluczowego. Na przykład jeśli nie masz w ofercie wykonywania zdjęć ślubnych, możesz wprowadzić wykluczające słowo „-ślubne” i wówczas reklama w wyszukiwarkach nie będzie wyświetlała się osobom szukającym fotografa na wesele. Uchroni Cię to przed przyciąganiem na stronę osób, których nie jesteś w stanie obsłużyć.
- Dopasowanie przybliżone: +samochód +terenowy
- W tym przypadku użytkownik zobaczy reklamę, gdy będzie szukać także wariantu lub słowa zbliżonego znaczeniowo do wybranego przez Ciebie słowa kluczowego np. „samochody terenowe”, „samochód jazda terenowa”, „kup samochód terenowy” „opinie o samochodach terenowych”.
- W celu przetestowania słów kluczowych poeksperymentuj z różnymi typami dopasowania oraz ich kombinacjami. Znajdziesz dzięki temu słowa kluczowe najlepiej pasujące do Twojej działalności.
7. Zadbaj o trafność reklam
Aby zwiększyć zwrot z inwestycji w PPC, przygotuj reklamy tak, by były możliwie najściślej powiązane z Twoimi produktami i usługami. Żeby sprawdzić, czy Ci się to udało, masz do dyspozycji kilka wskaźników. Współczynnik klikalności (CTR) oznacza stosunek liczby kliknięć do liczby wyświetleń reklamy. To dobry sposób na sprawdzenie, czy dane słowo kluczowe jest prawidłowo dobrane.
- Kolejny sposób na mierzenie trafności reklamy to wynik jakości. Odzwierciedla on, jak dobrze Twoje słowa kluczowe pasują do zawartości strony oraz reklamy, która na nią kieruje. Każde słowo kluczowe oceniane jest w skali 1–10 (gdzie 1 to wynik najgorszy, a 10 – najlepszy). Jeśli Twój wynik jakości jest niski, szanse na wyświetlanie Twoich reklam będą mniejsze, a kampania może kosztować Cię więcej.
- Pamiętaj, że gdy użytkownik klika Twoją reklamę, spodziewa się, że trafi na stronę, która odpowiada temu, czego szukał. Nikt ma ochoty po kliknięciu reklamy przechodzić przez kolejne strony witryny, żeby znaleźć wymienione w reklamie produkty, usługi lub informacje. Upewnij się, że reklama odsyła użytkownika od razu we właściwe miejsce, które jest zgodne z wpisanymi przez niego słowami kluczowymi, a nie na stronę główną, skąd dopiero będzie musiał przejść dalej. W ten sposób poprawisz swój wynik jakości oraz zapewnisz potencjalnemu użytkownikowi najlepsze wrażenia z wizyty na stronie, co może go skłonić do dalszej interakcji.
8. Zadbaj o jasny przekaz
Twoje reklamy powinny mieć silny przekaz i mówić użytkownikowi konkretnie, co powinien zrobić. Powinieneś mieć wyczucie, jakiego języka używa Twoja konkurencja, i jak możesz poprawić język używany przez siebie. Za cel postaw sobie optymalne dopasowanie słów kluczowych do treści strony , na którą następuje przekierowanie. Wyróżnij się na tle konkurencji poprzez dodawanie ofert specjalnych i korzyści wynikających z wybrania Twojej firmy. Wezwanie do działania podpowie osobie oglądającej Twoją reklamę, jaki powinien być jej kolejny krok. Komunikat powinien być jasny i jednoznaczny. Na przykład:
- Zarezerwuj spotkanie..
- Zobacz, co oferujemy…
- Zadzwoń dziś!
- Sprawdź, jak…
- Skontaktuj się z nami.
- Używanie takich wyrażeń wzywających do działania może uświadomić potencjalnemu klientowi, czego może się spodziewać, co znajdzie na stronie, i jaki powinien być jego kolejny krok.
9. Zarządzaj kampanią kompleksowo
Gdy analizujesz dane z kampanii reklamowej, możesz mieć pokusę, by skupiać się na poszczególnych metrykach zamiast patrzeć na nią całościowo. Aby mieć pełny obraz tego, jak działają Twoje reklamy, postaraj się potraktować poniższe elementy jako fragmenty jednej całości i dopiero wówczas zobaczysz, które reklamy działają zgodnie z oczekiwaniami, a które należy poprawić:
- CTR: to stosunek liczbą kliknięć reklamy, a ilością jej wyświetleń. Czyli stosunek liczby tych użytkowników, którzy kliknęli reklamę, do wszystkich osób, które ją widziały;
- Kliknięcia: to liczba użytkowników, którzy kliknęli Twoją reklamę, by wejść na Twoją stronę.
- Konwersje: to liczba użytkowników, którzy po wejściu na stronę wykonali określone działanie korzystne dla Twojej firmy (zakupy, wypełnienie formularza itp.);
- Współczynnik konwersji: to liczba konwersji, do liczby wszystkich kliknięć w reklamę w danym okresie;
- Koszt konwersji (CPA): to przeciętna kwota, jaką trzeba wydać, aby kliknięcie reklamy doprowadziło do konwersji;
- Przeciętna wartość konwersji: to wartość, jaką przypisujesz do użytkownika wykonującego wybrane działanie na stronie minus koszt konwersji. Innymi słowy jest to potencjalny zysk Twojej firmy.
- Upewnij się, że Twoje konto Google Ads jest powiązane z kontem Google Analytics. Analytics daje lepszy wgląd w to, co użytkownicy robią w obrębie Twojej strony, po tym jak trafią na nią dzięki kliknięciu reklamy. Te informacje pomogą Ci lepiej przygotować przyszłe kampanie oraz ulepszyć stronę. Ponadto mogą przyczynić się do optymalizacji budżetu reklamowego.
Zobacz inne materiały
Rozwijaj swój biznes z Google Ads
- 1. Stwórz konto
- 2. Określ budżet
- 3. Stwórz pierwszą reklamę i zadecyduj gdzie powinna się wyświetlać
Możesz również porozmawiać z ekspertem Google i otrzymać pomoc przy tworzeniu pierwszej kampanii. Poniedziałek - piątek, 9.00 - 17.00