Czym jest marketing internetowy?

Czym jest marketing internetowy?

Dowiedz się więcej o marketingu internetowym i odkryj, sprawdzone strategie, które umożliwią Twojej firmie odniesienie sukcesu w sieci.

Dzisiejszy marketing internetowy, czyli marketing online, gwałtownie ewoluuje. Firmy uwolnione od ograniczeń znajdują nowe, innowacyjne i niedrogie sposoby na dotarcie do szerokiego grona potencjalnych klientów. Ci z kolei spodziewają się, że każda firma będzie mieć swoją stronę internetową. Jeśli jesteś właścicielem małego biznesu, to na Tobie spoczywa obowiązek pokierowania użytkownikami tak, aby go odkryli. Wykorzystaj do tego różne metody i kanały – od Google Ads zaczynając, na mediach społecznościowych kończąc. Ale czym dokładnie jest marketing internetowy?

Określenie to oznacza każdą formę komercyjnej reklamy w sieci. Obejmuje również mailing, posty w sieciach społecznościowych, płatne reklamy w wyszukiwarkach itd. Ponieważ największą grupę konsumentów stanowią obecnie ludzie młodzi, firmy przenoszą reklamy z telewizji, radia i czasopism do sieci, gdzie mogą trafić do większej liczby odbiorców, często za mniejsze pieniądze.

Wbrew powszechnym wyobrażeniom firmy nie potrzebują gigantycznego budżetu, żeby prowadzić działania marketingowe w internecie. Dlatego nawet małe przedsiębiorstwa mogą skutecznie korzystać z tych rozwiązań i w sposób kreatywny docierać do klientów na każdym etapie cyklu sprzedażowego. Dzięki temu odbiorcy cały czas widzą ich markę – od pierwszego spojrzenia na ofertę aż po płatność.

Dlaczego marketing w internecie jest ważny?

Wyszukiwarka Google codziennie odpowiada na zapytania internautów. Dzięki temu otrzymujesz idealną platformę, pozwalającą Ci na pokazanie się klientom. Używanie analizy danych oraz odpowiednich narzędzi może przyciągnąć do Ciebie użytkowników zainteresowanych Twoją ofertą. Oznacza to mniej wydanych pieniędzy i wyższy zwrot z inwestycji w reklamę. A ponieważ komputery i narzędzia wykonują większość pracy za Ciebie, możesz zdobyć klientów przy niewielkim wysiłku – wystarczy zaledwie kilka kliknięć.

Myślisz, że znasz wszystkie tajemnice marketingu internetowego? Przeczytaj ten krótki przewodnik na stronie Centrum Pomocy Google, aby sprawdzić swoją wiedzę na ten temat.

Rodzaje strategii w marketingu internetowym

W celu jak najlepszego wykorzystania budżetu przeznaczonego na marketing w internecie warto opracować strategię działania. Ustal możliwe do osiągnięcia cele i wprowadzaj ją powoli. Gdy przetestujesz różne strategie w praktyce, odkryjesz, która przynosi najlepsze efekty, a które nie spełniają Twoich oczekiwań. Oto kilka typowych strategii marketingowych stosowanych w internecie:

 1. Content Marketing

  Content marketing to tworzenie „naturalnych treści” w celu podniesienia świadomości marki. Poprzez „naturalne treści” mamy na myśli każdy rodzaj mediów, które skłaniają użytkownika do interakcji z marką. Taką treścią mogą być materiały wideo, posty na blogach, artykuły sponsorowane, infografiki itp. Ta strategia marketingowa jest generalnie mniej kosztowna od innych. Używa się jej głównie do zwiększania świadomości marki oraz nawiązania relacji z klientami i zaprezentowania się jako lider w swojej dziedzinie.

 2. Reklamy displayowe

  Za każdym razem, gdy na stronach internetowych widzisz reklamę graficzną lub wideo, oglądasz tak zwaną reklamę displayową. Taka forma marketingu w internecie jest skutecznym sposobem na zwiększenie świadomości produktu oraz zaprezentowanie marki szerszemu gronu odbiorców. Reklamy displayowe wpadają w oko, a dzięki udostępnionej przez Google bibliotece grafik i materiałów wideo, każdy może je utworzyć.

  Dowiedz się więcej na temat tworzenia reklam graficznych w kilku prostych krokach. Poznaj też porady prowadzące do sukcesu

 3. E-mail marketing

  Nazwa mówi sama za siebie. Marketing e-mailowy to docieranie do klientów poprzez wiadomości e-mail. Mogą one mieć one bardzo szeroki zakres treści – od informacji o wyprzedażach i czasowych promocjach po regularne, cotygodniowe informatory dotyczące nowości w ofercie firmy. Dla marketingu e-mailowego istotne jest, aby klienci odbierali korespondencję tego typu z własnej woli. E-maile wysyłane do użytkowników, którzy nie wyrazili dobrowolnie zgody na tego typu korespondencję, traktowane są jako spam. Dowiedz się więcej na temat tego, jak Google kwalifikuje spam.

 4. Płatne reklamy w wyszukiwarce, czyli PPC

  Marketing internetowy używa rozwiązań takich jak Google Ads do promowania firm za pomocą reklam wyświetlanych na stronach z wynikami wyszukiwania. Firmy płacą za to, aby konkretne teksty reklamowe pojawiały się wtedy, gdy użytkownik wpisze wybrane słowo kluczowe w wyszukiwarce. Choć może wydawać się to nieco skomplikowanie, płatne reklamy w wyszukiwarkach są bardzo proste do utworzenia i łatwo nimi zarządzać. Najważniejsze jest to, że umożliwiają przedstawienie Twojej firmy w miejscu, gdzie internauci codziennie szukają informacji.

 5. Search Engine Optimisation

  Search engine optimization (SEO), czyli optymalizacja witryn pod kątem wyszukiwarek, często nazywana jest „marketingiem organicznym”. SEO ma sprawić, by witryna zapewniała możliwie najbardziej przydatne treści oraz najlepsze doświadczenie użytkownika. Działania SEO mogą skupiać się na tym, by strona miała przejrzystą strukturę i używała odpowiednich słów kluczowych, dzięki czemu użytkownicy będą mogli bez trudu się po niej poruszać i łatwo znajdą interesujące ich treści.

  Dowiedz się, jak tworzyć strony zgodne z zasadami Google.

 6. Marketing w mediach społecznościowych

  Taka strategia marketingowa obejmuje zarówno płatne, jak i darmowe rozwiązania w takich mediach społecznościowych jak Google+, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest i inne. Firmy mogą wybrać udostępnianie ciekawych i zajmujących artykułów z własnych stron lub tworzyć darmowe bądź płatne posty dla określonej grupy odbiorców. Media społecznościowe są niezwykle cenne dla firm, ponieważ pozwalają klientom na łatwe dzielenie się treściami, czyli pasywne promowanie firmy, oraz gromadzenie podobnie myślących osób – swoich potencjalnych klientów.

  Strategie marketingu online powinny być ściśle powiązane z założonymi celami. I co ważne – reklamowanie się w sieci jest w dzisiejszym świecie po prostu niezbędne. Niezależnie od tego, czy prowadzisz małą czy dużą firmę, dzięki marketingowi w internecie umożliwiasz dotarcie do siebie wielu klientom zainteresowanym Twoją ofertą. Pierwszym krokiem do sukcesu jest zrozumienie, czym jest marketing w sieci, i jak Twoja firma może w nim uczestniczyć. Nie musisz być ekspertem, aby zacząć działać. Z prawidłową strategią marketingu online Twoja firma w krótkim czasie może zacząć się prężnie rozwijać.

Call an expert: *

800 486 080

Google icon

Osiągnij jeszcze więcej z Google Ads

Rozwijaj swój biznes z Google Ads

 • Umieść swoją reklamę w Google.
 • Reklamuj się lokalnie lub na całym świecie
 • Docieraj do właściwych osób we właściwym czasie
 • SPRAWDŹ WSZYSTKIE KORZYŚCI  

Polecane artykuły

* Pomoc telefoniczna jest dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 18:00.