Powrót do Materiały
MATERIAŁY

SEO a PPC

Powrót do Materiały
MATERIAŁY

SEO a PPC

Wprowadzenie

Nie wiesz, czym się różni SEO od PPC? Chcesz zdecydować, w co zainwestować swój budżet reklamowy? Dobrze trafiłeś – z poniższego artykułu dowiesz się:

 • Jakie są różnice i zależności pomiędzy SEO i PPC. Co oznacza „PPC” i dlaczego możesz go potrzebować. Dlaczego marketing PPC w Google Ads nie pomoże w SEO. Czy narzędzia Google Ads mogą być użyte w działaniach SEO. W co lepiej inwestować: w SEO czy PPC.
 1. Różnice i zależności pomiędzy SEO i PPC
 2. Jakie są różnice między SEO a PCC? Zacznijmy od SEO
 3. Co oznacza „PPC” I dlaczego możesz go potrzebować?
 4. Dlaczego marketing PPC w Google Ads nie pomoże mojemu SEO?
 5. Czy narzędzia Google Ads mogą być użyte w działaniach SEO?
 6. Inwestować w SEO czy PPC?

Kluczowe wnioski

Czym jest Google Ads?

WYPRÓBUJ GOOGLE ADS

Jakie są różnice i zależności pomiędzy SEO i PPC.

1. Różnice i zależności pomiędzy SEO i PPC

Czy Google Ads pomoże firmie w rankingach SEO? Mimo że w powszechnej opinii funkcjonują rozmaite mity, kampanie Google Ads nie mają wpływu na organiczne wyniki wyszukiwania. Dlaczego? Google dokłada wszelkich starań, aby rankingi w bezpłatnych wynikach wyszukiwarki były w pełni niezależne, a użytkownicy mieli jak najlepsze doświadczenie z korzystania usług firmy. Dlatego rankingi Google nie obejmują w ogóle płatnych wyników wyszukiwania.

 • Rodzi się zatem pytanie – czy dla rozwoju firmy w internecie lepsze jest SEO czy korzystanie z Google Ads, a więc model pay-per-click (PPC)? Aby na nie odpowiedzieć, trzeba przyjrzeć się najpierw różnicom pomiędzy tymi strategiami oraz zrozumieć, jakie korzyści daje każde z tych rozwiązań.

2. Jakie są różnice między SEO a PCC? Zacznijmy od SEO

SEO, czyli Search Engine Optimisation (optymalizacja witryn pod kątem wyszukiwarek), to umieszczanie na stronie takich treści, które poprawią interakcję strony z wyszukiwarkami oraz ich użytkownikami. Inaczej mówiąc, zabiegi te sprawią, że strona będzie wyżej wyświetlana w wynikach wyszukiwania oraz ściślej powiązana z zapytaniami użytkowników.

 • Miejsce Twojej witryny na liście wyników w wyszukiwarce Google zależy od Googlebota, który musi rozumieć treść strony oraz ją zindeksować i skategoryzować. Po tych czynnościach oblicza na podstawie ponad dwustu czynników stopień powiązania Twojej strony z zapytaniem użytkownika. Tak więc „optymalizacja” oznacza takie dostosowanie zawartości strony, by jak najlepiej pasowała do wpisywanych zapytań.
 • Pojawianie się w bezpłatnych wynikach wyszukiwania Google nie niesie ze sobą żadnych kosztów, dając w ten sposób szansę małym firmom na skuteczną rywalizację nawet z największymi konkurentami na rynku. Nawet niewielkie poprawki mogą przynieść z czasem duże zmiany w bezpłatnych wynikach wyszukiwania.
 • Dowiedz się więcej o tym, jak działa organiczne wyszukiwanie w Google.

3. Co oznacza „PPC” I dlaczego możesz go potrzebować?

Google Ads jest rodzajem reklamy PPC (pay-per-click). Właściciele firm mogą umieścić swoją reklamę na stronie wyników wyszukiwania i płacą tylko wtedy, kiedy ktoś ją kliknie. Zaletą tego jest wyświetlanie reklamy ponad organicznymi wynikami wyszukiwania, co sprawia, że jest ona doskonale widoczna, a to zwiększa szansę na kliknięcie jej przez użytkownika.

 • Reklama Google Ads w modelu PPC pozwala dotrzeć do szerokiego grona odbiorców dzięki wyszukiwarce Google. Możesz też zdecydować się na wyświetlanie reklam w odpowiednim miejscu w sieci reklamowej Google – Google Display Network (GDN). Są to miliony stron w sieci, które mogą skierować do Ciebie wielu nowych, potencjalnych klientów.
 • Jednak jej użycie nie ma wpływu na SEO i nie polepszy pozycji Twojej strony w bezpłatnych wynikach wyszukiwania.

4. Dlaczego marketing PPC w Google Ads nie pomoże mojemu SEO?

Stawiamy sobie za cel zapewnienie wyników wyszukiwania najlepiej odpowiadających wpisywanym zapytaniom. Gdyby firmy mogły „kupować” miejsce w organicznych wynikach wyszukiwania, nasi użytkownicy nie mieliby możliwości otrzymania rzetelnych informacji, których poszukują w Google.

5. Czy narzędzia Google Ads mogą być użyte w działaniach SEO?

Google Ads oferuje zestaw narzędzi, które pomogą Ci w optymalizacji strony. Na przykład dostępny w Google Ads Planer słów kluczowych (Google Keyword Planner) umożliwia poznanie często wpisywanych fraz i wyrazów, które używane są przez użytkowników szukających tego, co oferuje Twoja firma. Możesz wpleść je w treści na swojej stronie, co zwiększy szansę na jej wyświetlanie w wynikach. Inne zastosowanie narzędzi Google Ads to funkcje mierzenia rezultatów kampanii. Dzięki nim możesz sprawdzić, jaka jest skuteczność przyciągania użytkowników na Twoje strony docelowe dzięki wybranym przez Ciebie słowom kluczowym w kampanii Google Ads. To może pozwolić Ci ocenić czy Twoja strategia SEO jest skuteczna pod względem doboru słów kluczowych.

6. Inwestować w SEO czy PPC?

Obydwa działania mogą pomóc Twojej firmie. Użytkownicy szukają w sieci różnych rzeczy, w tym tych, które masz do zaoferowania. Zarówno SEO, jak i PPC pomogą Ci w nawiązaniu kontaktu z tymi potencjalnymi klientami. Obecność Twojej strony w darmowych wynikach wyszukiwania to podstawa, aby mogli oni odnaleźć Twoją stronę, nawet jeśli taka optymalizacja wymaga od Ciebie nakładów czasu. Natomiast reklamy Google Ads w modelu płatności za kliknięcie (PPC) pomogą szybko firmie o dowolnej wielkości pokazać się światu i przyciągnąć uwagę każdego, kto korzysta z wyszukiwarki i partnerskich witryn Google.

 • Połączenie tych dwóch strategii pozwoli Ci na osiągnięcie celu, jakim jest pokazanie się klientom w sieci. Zarówno PPC, jak i SEO pełnią istotną funkcję w generowaniu ruchu na Twojej stronie i przyczyniają się do rozwoju Twojej firmy online.

Podal dalej.

Podziel się tym artykułem ze znajomymi zainteresowanym tym tematem.

Rozwijaj swój biznes z Google Ads

 • 1. Stwórz konto
 • 2. Określ budżet
 • 3. Stwórz pierwszą reklamę i zadecyduj gdzie powinna się wyświetlać
800 007 200*

Możesz również porozmawiać z ekspertem Google i otrzymać pomoc przy tworzeniu pierwszej kampanii. Poniedziałek - piątek, 9.00 - 17.00