Powrót do Materiały
MATERIAŁY

Jak poprawić wynik jakości

Powrót do Materiały
MATERIAŁY

Jak poprawić wynik jakości

Wprowadzenie

Jeżeli już wiesz, jak pisać skuteczne reklamy internetowe, to w następnym kroku upewnij się, że:

Słowa kluczowe są dobrze dobrane do Twoich kampani reklamowych. Precyzyjnie dobierasz tekst swojej reklamy do wyszukiwań użytkowników. Twoja strona docelowa jest przejrzysta, czytelna i trafna. Grupujesz słowa kluczowe według kategorii, aby móc łatwiej opracować dopasowane do nich reklamy.

1. Dlaczego warto poprawić wynik jakości?
2. Czym jest wynik jakości?
3. Co wpływa na wynik jakości?

Kluczowe wnioski

Czym jest Google Ads?

WYPRÓBUJ GOOGLE ADS

Wiedza o sposobach poprawiania wyniku jakości pozwoli Ci w łatwy sposób wybrać i pogrupować słowa kluczowe pod kątem stron docelowych, a także tworzyć reklamy powiązane ze stronami docelowymi oraz słowami kluczowymi.

1. Dlaczego warto poprawić wynik jakości?

Wiesz już, jak tworzyć interesujące reklamy w Google Ads. Teraz postaraj się poprawić wynik jakości słów kluczowych w Twojej kampanii, aby upewnić się, że:

 1. Dobierasz do swojej kampanii najlepsze możliwe słowa kluczowe
 2. Google wyświetli Twoją reklamę, gdy ktoś będzie poszukiwać tego, co oferujesz
 3. Twoja reklama pojawi się na najlepszym możliwym miejscu na stronie wyników wyszukiwania (SERP)
 4. Szukasz sposobów, aby obniżyć CPC (cost-per-click), czyli koszt za kliknięcie.

2. Czym jest wynik jakości?

Wynik jakości mierzony jest w skali 1–10 (gdzie 1 to wynik najgorszy, a 10 – najlepszy). Jest on oszacowaniem całkowitego dopasowania słowa kluczowego, jakości reklamy oraz jakości strony docelowej. Wynik jakości wyliczany jest za każdym razem, gdy użytkownik poszukuje stosowanych przez Ciebie słów kluczowych. Można powiedzieć, że jest on odzwierciedleniem tego, jak bardzo Twoje reklamy i strony docelowe są przydatne dla użytkowników. Wyższa jakość może zapewnić niższe ceny i lepsze pozycje Twoich reklam. Jest kilka łatwych sposobów, by sprawdzić wynik jakości używanych przez Ciebie słów kluczowych.

Na wynik jakości wpływają następujące czynniki:

 • Przewidywany współczynnik klikalności (CTR): jak chętnie użytkownik kliknie Twoją reklamę, gdy wyświetli się ona na podstawie wpisanego słowa kluczowego?
 • Dopasowanie reklamy: czy reklama spełnia oczekiwania kogoś, kto szuka konkretnego słowa kluczowego?
 • Dopasowanie strony docelowej: Czy informacje na stronie docelowej są zgodne z tym, o czym mówi reklama (i odwrotnie)?

Jeśli zauważysz, że słowa kluczowe nie spełniają oczekiwanej roli, znajomość tych zagadnień może pomóc Ci w ich poprawie, a co za tym idzie – poprawie wyniku jakości.

3. Co wpływa na wynik jakości?

Gdy chcesz polepszyć swój wynik jakości, postaraj się wziąć pod uwagę wymienione powyżej czynniki. Pomyśl o nich zarówno w kategoriach samodzielnych elementów, jak i części składowych jednej, większej całości. Google używa specjalnego algorytmu do określenia wyniku jakości Twoich słów kluczowych, a poprawienie tego wyniku oznacza nie tylko lepsze dopasowanie słów kluczowych, ale także poprawę pozycji i częstotliwości wyświetlania reklam, a więc potencjalnie także Twojej strony. Zobacz, jak poprawić każdy z tych czynników.

Poprawa przewidywanego współczynnika klikalności (CTR)

Przewidywany CTR oznacza oszacowanie, jak często ktoś będzie klikał Twoją reklamę wyświetlającą się na wybrane słowo kluczowe. Wskaźnik ten zakłada, że wyszukiwana fraza będzie dokładnie pasować do słowa kluczowego i nie uwzględnia takich czynników jak rodzaj urządzenia czy czas wyświetlania.

Gdy patrzysz na status swojego słowa kluczowego, może on mieć trzy wartości przewidywanego CTR.

 • „Przeciętny” lub „Powyżej przeciętnego” – w porównaniu z innymi słowami kluczowymi w Google Ads nie ma żadnych problemów z oczekiwanym współczynnikiem klikalności
 • „Poniżej przeciętnej” – rozważ zmianę tekstu reklamy na bardziej zbliżoną do danego słowa kluczowego

W przypadku statusu „Poniżej przeciętnej” zmiana powinna oznaczać dopasowanie słowa kluczowego w reklamie. Załóżmy, że jesteś sprzedawcą skarpetek, a ktoś wpisuje w wyszukiwarce frazę „skarpetki w groszki”. Twoje reklamy mogą zawierać następujące słowa kluczowe: skarpetki w groszki, skarpetki w grochy, skarpetki grochy, skarpetki ozdobne, kolorowe skarpetki. Nienajlepszy przykład reklamy będzie wówczas wyglądać tak:

Sklep ze skarpetkami Iza

Odwiedź dziś naszą stronę, aby wybrać spośród licznych ofert skarpetek. Uzyskaj rabat 50%!

Taka reklama nie zawiera żadnego ważnego słowa kluczowego, które interesuje użytkownika, więc jest mała szansa, że użytkownik ją kliknie. Dobrze zredagowane reklamy skierowane do tej osoby mogłyby wyglądać na przykład tak:

Sklep ze skarpetkami Iza

Odwiedź dziś naszą stronę, aby znaleźć skarpetki w groszki. Dowiedz się więcej!

lub

Skarpetki ozdobne online

Sklep ze skarpetkami Iza oferuje skarpety kolorowe w różnych wariantach. Zyskaj 50% zniżki!

W taki sposób można zredagować mnóstwo użytecznych i praktycznych reklam. Oczywiście każda może zawierać więcej niż jedno słowo kluczowe, co przyczyni się do wzrostu przewidywanego CTR.

Poprawa przewidywanego CTR może także obejmować poprawę słów kluczowych. Usuń z reklam te frazy, które są rzadko wyszukiwane, lub dodaj do nich bardziej zróżnicowane wyrażenia. Jako pomoc posłuży ci funkcja diagnozowania słów kluczowych.

Popraw dopasowanie Twojej reklamy

Innym sposobem na poprawienie wyniku jakości jest lepsze dopasowanie słów kluczowych. Powinno być ono powiązane ze słowami kluczowymi w Twoich reklamach i z przewidywanym CTR. Dla tej kategorii zobaczysz również trzy statusy: przeciętny, poniżej przeciętnej oraz powyżej przeciętnej.

Spójrzmy jeszcze raz na słowa kluczowe sklepu ze skarpetkami Iza: skarpetki w groszki, skarpetki w grochy, skarpetki grochy, skarpetki ozdobne, kolorowe skarpetki. Reklama o statusie poniżej przeciętnej będzie wyglądać mniej więcej tak:

Sklep ze skarpetkami Iza

Odwiedź nasz sklep, aby kupić coś na swoje stopy.

Jak poprawić jakość strony docelowej

Jeśli chcesz podnieść wynik jakości Twoich słów kluczowych, porównaj je do tekstu na stronie docelowej, a także oceń ogólne doświadczenie użytkownika korzystającego z tej strony. Jak użyteczna jest strona docelowa dla kogoś, kto kliknął reklamę? Czy jest przejrzysta i wygodna w użyciu? Czy zawiera słowa kluczowe, które nawiązują do tego, co użytkownik wpisał w wyszukiwarce?

Wracając do przykładu sklepu ze skarpetkami, popatrzmy ponownie na poprawioną reklamę:

Sklep ze skarpetkami Iza

Odwiedź dziś naszą stronę, aby znaleźć skarpetki w groszki. Dowiedz się więcej!

Wyobraź sobie, że ktoś wpisał w wyszukiwarce „skarpetki w groszki”, jedno z Twoich najlepszych słów kluczowych, a Google wyświetla temu użytkownikowi Twoją reklamę. Osoba taka klika nią i trafia na stronę, gdzie ma duży wybór skarpetek białych lub jednokolorowych, ale żadnych skarpetek w groszki. Taka strona jest dla klienta mało użyteczna.

Inny przykład – ktoś klika reklamę, która pasuje do szukanych przez niego słów kluczowych, ale nie może znaleźć żadnych informacji na temat skarpetek w groszki lub jest bombardowany wyskakującymi okienkami, albo strona ładuje się zbyt długo. Wszystkie te czynniki wpływają bardzo negatywnie na doświadczenie użytkownika na stronie docelowej i mogą sprawić, że będzie trzymać się on z dala zarówno od Twojego sklepu, jak i oferowanych przez Ciebie produktów. Dlatego zadbaj o to, by na stronie docelowej znalazły się tylko użyteczne informacje, powiązane linki, widoczne dane kontaktowe, a dostęp do opcji zakupu był łatwy i wygodny.

Pogrupuj słowa kluczowe w celu poprawienia wyniku jakości

Kiedy przygotowujesz reklamy i słowa kluczowe, możesz podzielić je na grupy. W takim przypadku warto pogrupować słowa kluczowe w kilku kategoriach. Pozwoli to na lepsze ich dopasowanie do reklamy.

Następujące pogrupowanie będzie pasować do naszego przykładowego sklepu ze skarpetkami Iza:

Kiedy Twoje słowa kluczowe są podzielone na mniejsze, tematyczne grupy, będziesz w stanie napisać lepiej dopasowane teksty reklam, doskonale nadające się do wysokiej jakości stron docelowych.

Podal dalej.

Podziel się tym artykułem ze znajomymi zainteresowanym tym tematem.

Rozwijaj swój biznes z Google Ads

 • 1. Stwórz konto
 • 2. Określ budżet
 • 3. Stwórz pierwszą reklamę i zadecyduj gdzie powinna się wyświetlać
800 007 200*

Możesz również porozmawiać z ekspertem Google i otrzymać pomoc przy tworzeniu pierwszej kampanii. Poniedziałek - piątek, 9.00 - 17.00