Powrót do Materiały
MATERIAŁY

Jak podnieść świadomość marki online

Powrót do Materiały
MATERIAŁY

Jak podnieść świadomość marki online

Wprowadzenie

Osiągnij sukces w budowaniu świadomości marki w internecie. Monitoruj na bieżąco postępy kampanii oraz wprowadzaj niezbędne poprawki. Zobacz, jak zwiększyć świadomość marki online za pomocą kampanii Google Ads i zaprezentuj swoją markę konsumentom.

Rozpoczynając kampanię reklamową nastawioną na budowanie świadomości marki w internecie, zwróć uwagę na następujące kwestie:

Ustal cele swojej kampanii marketingowej. Zacznij od reklam w wyszukiwarce. Rozszerz swoją kampanię o sieć reklamową Google. Pamiętaj, by pisać reklamy które nie popsują wizerunku Twojej marki.

1. Kampanie budujące świadomość marki online

2. Ustal cele swojej kampanii

3. Zacznij od reklam w wyszukiwarce

4. Wykorzystaj sieć reklamową

5. Twórz reklamy zorientowane na markę

6. Określ swoją lokalizację

7. Mierz swoje postępy

Kluczowe wnioski

Czym jest Google Ads?

WYPRÓBUJ GOOGLE ADS

Przyciągnij uwagę szerszego grona odbiorców, aby marka była rozpoznawalna, łatwa do zapamiętania i dostępna wtedy, gdy użytkownicy będą jej potrzebować. W ten sposób możesz zyskać lojalnych klientów zarówno w sieci, jak i poza nią.

1. Kampanie budujące świadomość marki online

Kampanie promujące markę mają najczęściej jeden cel – zapoznać klientów z produktem oraz sprawić, aby chcieli go kupować. Najlepiej właśnie u Ciebie. W dzisiejszym świecie nie ma nic bardziej ważnego dla marki niż jej strona internetowa. Firmy budujące wizerunek swojej marki zwiększają wiarygodność poprzez ułatwienie klientom bezpośredniego kontaktu, a udana kampania buduje pozytywne więzi między firmą a klientami. Motywuje ich także do częstszych interakcji z marką oraz należącymi do niej produktami i usługami. Zobacz, jak podnieść świadomość marki przy użyciu kampanii Google Ads i zadbaj o rozpoznawalność swojej firmy.

2. Ustal cele swojej kampanii

Zanim rozpoczniesz kampanię, zastanów się dobrze, co chcesz osiągnąć przy jej pomocy. Czy świadomość marki ma wzrosnąć lokalnie, w kilku wybranych rejonach, czy też na terenie całego kraju? Czy podnoszenie świadomości marki jest mniej lub bardziej ważne dla Twoich aktualnych celów biznesowych niż wypromowanie wybranych produktów lub usług? Jasne sprecyzowanie celu kampanii pomoże Ci na każdym etapie jej planowania i pozwoli na osiągnięcie sukcesu.

3. Zacznij od reklam w wyszukiwarce

Wiadomo, że reklamy w wyszukiwarce Google to skuteczny sposób na przyciągnięcie użytkowników na stronę i generowanie większego ruchu. Ale czy wiesz, że mają one także wpływ na rozpoznawalność marki? Badania przeprowadzone przez Google i Ipsos MediaCT pokazały, że reklamy w wyszukiwarce średnio o 80% zwiększają jeden z najważniejszych wskaźników świadomości marki – chodzi o sytuację, gdy konsumenci spontanicznie wymieniają ją jako pierwszą markę w danej kategorii.

Podczas badań użytkownicy szukali określonych fraz, na przykład „buty do wędrówki po górach” lub „ekonomiczne samochody”. Wyniki pokazywane były zarówno w sposób klasyczny, czyli na stronie wyników wyszukiwania (SERP) lub przy pomocy strony testowej, która umieszczała reklamę testowanej marki na szczycie listy wyników.

Użytkownicy zostali poproszeni o wymienienie marki, która jako pierwsza przychodzi im na myśl podczas poszukiwań wybranych produktów. W grupie, która używała strony testowej, 14,8% wskazało markę zasugerowaną w reklamie, a w grupie używającej zwykłego wyszukiwania było ich tylko 8,2%.

Skąd taka różnica? Głównym powodem jest fakt, że użytkownicy szukający produktów w sieci są bardziej otwarci na różne propozycje, a jeżeli podczas aktywnych poszukiwań produktu lub usługi nazwa Twojej firmy pojawia się na czołowym miejscu, łatwiej jest im ją zapamiętać i skojarzyć z tym, czego szukają. Właśnie to oraz fakt, że masz możliwość stworzenia sprecyzowanych reklam pozwalających na utworzenie bazy zainteresowanych użytkowników, sprawia, że sieć wyszukiwania powinna stać się fundamentem kampanii reklamowej promującej Twoją markę.

4. Wykorzystaj sieć reklamową

Jeśli opanujesz już podstawy Google Ads i reklamowania się w wyszukiwarkach, możesz ruszyć z kampanią w sieci reklamowej Google (Google Display Network). Reklamy displayowe Google pozwalają na dotarcie do większej liczby odbiorców, którzy w tej chwili niekoniecznie szukają tego, co masz do zaoferowania, ale są potencjalnymi klientami z innych powodów. Mogą na przykład odwiedzać strony powiązane tematycznie z Twoją działalnością lub odwiedzili Twoją stronę w przeszłości. Dzięki temu Twoje reklamy będą im się wyświetlać podczas wyszukiwań, co spowoduje lepsze zapamiętanie marki i jest elementem budowania jej świadomości. Ponieważ w takiej kampanii możesz wyświetlać kolorowe reklamy graficzne lub multimedialne (wideo bądź animacje) nazywane banerami, przyciągasz tym uwagę użytkowników i sprawiasz, że marka od razu wpada w oko potencjalnych klientów. Dowiedz się, jak można zwiększyć zainteresowanie marką w internecie dzięki sieci reklamowej Google (Display Network)).

5. Twórz reklamy zorientowane na markę

Aby lepiej zaistnieć w świadomości konsumentów, używaj takich samych sloganów i haseł reklamowych zarówno w reklamach, jak i na swojej stronie. To stworzy i wzmocni wizerunek marki oraz zapewni spójny przekaz dla klientów.

Zanim zaczniesz tworzyć reklamę, zadaj sobie pytanie: „Jakie są najlepsze cechy mojej firmy?”. Znajdź trzy lub cztery elementy, które Twoim zdaniem najlepiej ją opisują, a następnie używaj ich regularnie w reklamach online. Przykładowo, jeśli prowadzisz punkt naprawy rowerów, możesz napisać, że jest on:

  • Niezawodny
  • Szybki
  • Rzetelny

Twoja reklama powinna wówczas wyglądać mniej więcej tak:

Odwiedź serwis rowerowy „Marek” – szybko, solidnie i niezawodnie.

Dowiedz się, jak tworzyć skuteczne reklamy Google Ads.

6. Określ swoją lokalizację

Kiedy już wiesz, jakie są cele kampanii mającej na celu stworzenie świadomości marki w sieci, czas na kolejny istotny czynnik – zasięg geograficzny. Warto uwzględnić go podczas planowania działań w Google Ads.

Jeśli Twoja firma ma fizyczny sklep lub punkt usługowy, zacznij od reklamowania się w jego otoczeniu, a następnie powoli zwiększaj zasięg. To pozwoli Ci na zmniejszenie kosztów i lepsze wykorzystanie słów kluczowych w mniejszej skali.

Jeśli prowadzisz działalność wyłącznie online i chcesz sprzedawać na terenie całego kraju, zacznij od największych miast, aby zobaczyć, jakie będzie zainteresowanie w danym rejonie. W zależności od miasta zachowanie klientów może się znacząco różnić. Zobaczysz dzięki temu, gdzie najlepiej zainwestować swój budżet, zwłaszcza jeśli chcesz rozszerzyć działalność na cały kraj.

7. Mierz swoje postępy

Aby osiągnąć sukces, postaraj się na bieżąco monitorować postępy kampanii oraz wprowadzać niezbędne poprawki. Jest to istotne zarówno w sytuacji, gdy celem jest zbudowanie świadomości marki, jak i wtedy, gdy chcesz zwiększyć sprzedaż lub liczbę konwersji. Warto trzymać rękę na pulsie i sprawdzać rezultaty w swoich raportach. One najlepiej pokażą Ci, jakich działań wymaga prowadzona kampania. Do dyspozycji masz między innymi takie wskaźniki:

Pozycja reklamy – to miejsce, na którym pojawi się Twoja reklama wśród reklam innych firm. Jak pokazuje praktyka, im wyższa pozycja w wynikach wyszukiwania, tym większy wpływ reklamy na potencjalnych klientów. A to oznacza, że użytkownicy mogą lepiej zapamiętać markę. Jeśli pozycja Twojej reklamy jest niska lub zaczyna spadać, wprowadź nowe słowa kluczowe, popraw jakość reklam lub zmień stawki.

Wyświetlenia – to liczba wyświetleń Twojej reklamy w wynikach wyszukiwania. Nie dowiesz się stąd, czy osoba, która zobaczyła reklamę, kliknęła ją. Jednak dla kogoś, kto prowadzi kampanię promującą markę, jest to istotny wskaźnik, ponieważ w tego typu kampanii nie chodzi o wejścia na stronę czy zakupy. Mając to na uwadze, użyj kampanii opartej na CPM widocznych reklam (vCPM) zamiast popularnego rozwiązania cost-per-click (CPC). Dzięki temu zapłacisz za każde tysiąc wyświetleń w sieci reklamowej Google, a nie za liczbę osób, które kliknęły reklamą. W tej strategii samodzielnie ustalasz, ile chcesz zapłacić za 1000 wyświetleń bez względu na liczbę kliknięć.

Współczynnik konwersji i zaangażowanie – ten wskaźnik odnosi się do liczby osób, które kliknęły Twoją reklamę, a następnie wykonały takie działanie na Twojej stronie, jakie zaplanowałeś (określasz to podczas przygotowania kampanii). Jest to użyteczna informacja w przypadku kampanii promującej markę, ponieważ możesz dzięki niej poznać interakcje użytkowników – czy przeglądają stronę, rejestrują się w serwisie, oglądają materiały wideo itp. Zwiększenie liczby konwersji i poziomu zaangażowania pomaga stwierdzić czy kampania skierowana jest do właściwych odbiorców i odnosi sukcesy.

Więcej informacji jak określić, czy kampania promująca markę odnosi sukces.

Podal dalej.

Podziel się tym artykułem ze znajomymi zainteresowanym tym tematem.

Rozwijaj swój biznes z Google Ads

  • 1. Stwórz konto
  • 2. Określ budżet
  • 3. Stwórz pierwszą reklamę i zadecyduj gdzie powinna się wyświetlać
800 007 200*

Możesz również porozmawiać z ekspertem Google i otrzymać pomoc przy tworzeniu pierwszej kampanii. Poniedziałek - piątek, 9.00 - 17.00