Powrót do Materiały
MATERIAŁY

Skuteczna optymalizacja strony docelowej

Powrót do Materiały
MATERIAŁY

Skuteczna optymalizacja strony docelowej

Wprowadzenie

Twoja strona docelowa ma znaczący wpływ na skuteczność Twojej kampanii marketingowej w internecie.

Dopasowanie Twojej strony docelowej do reklam i wyszukiwań użytkowników wpływa na pozycję Twojej reklamy na stronie wyników wyszukiwania.

Optymalizując stronę docelową, skup się na trafności, wiarygodności, łatwej nawigacji oraz niezawodności.

1. Optymalizacja strony docelowej - skuteczne sposoby

2. Dlaczego optymalizacja strony docelowej jest tak ważna?

3. Trafność

4. Sposoby optymalizacji strony docelowej

5. Wiarygodność strony docelowej

6. Prosta nawigacja

7. Niezawodność

Kluczowe wnioski

Czym jest Google Ads?

WYPRÓBUJ GOOGLE ADS

Nie spoczywaj na laurach. Zmniejsz współczynnik odrzuceń, popraw swój wynik jakości i zwiększ liczbę konwersji. To wcale nie jest takie trudne.

1. Optymalizacja strony docelowej - skuteczne sposoby

Strona, na którą użytkownik zostaje przekierowany po kliknięciu Twojej reklamy, to landing page – czyli strona docelowa. Ma ona ogromne znaczenie dla ruchu na stronie i duży wpływ na osiągane zyski. Klienci spodziewają się, że strony sklepów będą dla nich przyjazne – zwłaszcza jeśli użytkownicy trafiają na nie przez reklamy Google. Klienci oczekują przejrzystości i konkretnej treści, jednak nie oznacza to, że musisz wydać majątek na optymalizację strony docelowej. Dzięki zastosowaniu rozwiązań z naszej listy zaoszczędzisz na kosztach, a użytkownicy będą spędzać więcej czasu na Twojej stronie. A to może zwiększyć Twoje zyski i wpłynąć pozytywnie na ruch. System Google Ads regularnie aktualizuje ocenę stron docelowych. Nasze sposoby optymalizacji stron docelowych zapewnią Ci bardzo szybko pożądane efekty.

2. Dlaczego optymalizacja strony docelowej jest tak ważna?

Jeśli zauważysz, że użytkownicy Twojej witryny rzadko przechodzą ze strony głównej na dalsze podstrony, być może nadszedł czas na zmianę strony docelowej. Niezależnie od tego, czy prowadzisz mały e-sklepik, czy jesteś gigantem na rynku, wszystkich obowiązują te same zasady. Mają one na celu zapewnienie użytkownikom jak najlepszych wrażeń.

Landing page experience – ocena jakości strony docelowej – to specjalny wskaźnik Google Ads, który pokazuje jakość doświadczenia użytkownika na Twojej stronie. Im łatwiej użytkownikowi poruszać się po stronie, tym chętniej dokona na niej zakupów. Poza tym doświadczenie strony docelowej ma istotny wpływ na pozycję w rankingu reklamy Google Ads, jej koszt oraz wynik jakości. Jeśli Twoja strona docelowa nie jest interesująca, użytkownicy opuszczą ją bez dokonania zakupów. Może to spowodować rzadsze wyświetlanie Twoich reklam, a w najgorszym wypadku reklamy nie będą się wyświetlać w ogóle. Oto jak optymalizacja strony docelowej wpływa na Twój całkowity budżet:

 • Zmniejszenie współczynnika odrzuceń. Im lepiej strona docelowa będzie przystosowana do potrzeb konkretnych użytkowników, tym dłużej użytkownicy na niej pozostaną. Twoja reklama kontekstowa powinna być idealnie dopasowana do reklamowanego produktu i potrzeb klientów. Jeśli zamiast informacji umieszczonych w reklamie użytkownicy znajdą tylko ogólniki, zapłacisz więcej za kliknięcia, a jednocześnie uzyskasz bardzo mało konwersji.
 • Lepszy wynik jakości. Strona docelowa pełni istotną rolę w tym, jak Google Ads wylicza Twój wynik jakości. Im lepiej treść strony pasuje do słów kluczowych, tym lepszy wynik jakości. A z tym wiąże się wyższa pozycja Twoich reklam i niższe stawki za kliknięcia.
 • Zwiększona liczba udostępnień. Przydatna i interesująca treść Twojej strony docelowej sprawi, że użytkownicy chętniej będą dzielić się nią z innymi. A poprzez udostępnianie strony zwiększają generowany ruch. Dzięki temu zyskujesz go bez płacenia za kliknięcia.

Wykorzystaj możliwości, jakie daje Google Ads, i zoptymalizuj stronę docelową Wykorzystaj do tego poniższe sprawdzone sposoby:

3. Trafność

Google skupia się na dostarczaniu użytkownikom najlepszych możliwych wyników. Użytkownicy chcą strony docelowej, która spełnia następujące, fundamentalne warunki:

 • Trafność. Gdy użytkownik klika reklamę, chce otrzymać dokładnie taką treść i użyteczne informacje, jakich szuka. Jeśli ich nie znajdzie, szybko opuści stronę i znajdzie inną, która lepiej spełni jego oczekiwania.
 • Wiarygodność. Jeśli strona docelowa jest źle zaprojektowana lub opisy produktów bądź usług są niepełne i roi się w nich od błędów, wówczas odwiedzający mogą podejrzewać, że coś jest nie tak. To naturalne, że klienci chcą dokładnie wiedzieć, co kupują, oraz z jakiego źródła pochodzą oferowane produkty.
 • Prosta nawigacja. Użytkownicy nie powinni być zmuszeni do tego, by wykonywać kilkadziesiąt kliknięć, zanim znajdą to, czego szukają. Strona docelowa powinna być przejrzysta i łatwa w nawigacji – zarówno w wersji na komputery, jak i mobilnej.
 • Niezawodność. Strona docelowa powinna być niezawodna i zgodna z każdą platformą. Ludzie z natury są niecierpliwi, więc takie problemy jak powolne wczytywanie się strony sprawią, że będą szukać innej.

Przyjrzyjmy się lepiej każdemu z wymienionych punktów i zobaczmy, co można poprawić na Twojej stronie docelowej.

4. Sposoby optymalizacji strony docelowej

 1. Upewnij się, że Twoja strona docelowa jest przydatna. Kieruj użytkownika na stronę, która jest dopasowana do jego potrzeb, a nie na stronę główną witryny. Dzięki temu klient nie będzie musiał dodatkowo klikać, aby znaleźć treści, których szuka. Takie działanie nie tylko zmniejsza ryzyko odejścia użytkownika zniechęconego koniecznością szukania informacji, ale jest również sygnałem dla Google, że ta strona naprawdę przydaje się użytkownikom!
 2. Używaj podobnych słów kluczowych na stronie docelowej. Używaj na stronie docelowej podobnych słów kluczowych jak w kampanii reklamowej. To przekona użytkowników, że zawartość strony jest zgodna z tym, co zostało zapowiedziane w reklamach.
 3. Używaj tego samego wezwania do działania. Twoje wezwanie do działania (ang. call to action) pokazuje, czego oczekujesz od użytkownika. Na przykład wezwania „Kup”, „Sprawdź” czy „Zapisz się” to silne, a zarazem proste zachęty do wykonania podanych czynności. Używaj takich samych zwrotów na stronie docelowej jak w kampanii reklamowej.
 4. Upewnij się, że każdy element na stronie prowadzi użytkownika do założonego przez Ciebie celu. Przykładowo – jeśli Twoim celem jest sprzedaż czarnych sukienek, wówczas na stronie docelowej nie powinno być żadnych sugestii, by przy okazji sprawdzić ofertę męskich butów czy ubrań dla dzieci. Skup się na jednej rzeczy, aby utrzymać uwagę użytkownika, co doprowadzi go do założonego celu.
 5. Używaj tych samych argumentów na stronie docelowej. Takie działanie wpłynie także na wiarygodność Twojej strony. Jeśli w reklamie oferujesz darmową wysyłkę, na stronie docelowej informacja ta powinna być nie tylko powtórzona, ale i wyróżniona.
 6. Upewnij się, że wezwanie do działania oraz korzyści będą się wyróżniać. Podczas projektowania strony zostaw więcej wolnego miejsca wokół wezwania do działania i tekstu opisującego korzyści z zakupu na Twojej stronie. To przyciągnie wzrok do tych elementów oraz przypomni użytkownikowi, dlaczego kliknął reklamę, i co chciał w ten sposób uzyskać.
 7. Pokaż zalety swojej oferty. Zaprezentuj jasno swój produkt i wyjaśnij, dlaczego to właśnie Twoja oferta może być lepsza niż zakup u konkurencji. Unikaj kopiowania opisów produktów i kategorii. Im ciekawiej i bardziej przekonująco wyjaśnisz zalety zakupu przez Twoją stronę, tym większa szansa, że użytkownik dokona transakcji.
 8. Dopasuj język do odbiorców. Jest bardzo ważne, aby treść strony docelowej odzwierciedlała charakter oferowanego produktu. Jeśli sprzedajesz na przykład maty i stroje do jogi, treść strony powinna być utrzymana w spokojnym i zrównoważonym tonie.
 9. Używaj grup reklam, aby trafniej kierować reklamy. Być może masz kilka powiązanych ze sobą produktów lub ofert, które warto umieścić w tej samej kampanii. Grupy reklam to dobra metoda na ich lepsze zaprezentowanie.

5. Wiarygodność strony docelowej

 1. Wezwanie do działania oraz korzyści dla użytkownika muszą do siebie pasować. Wyświetlenie na stronie docelowej tego samego wezwania do działania i korzyści dla użytkownika, które pojawiły się w reklamie, sprawi, że wezwanie zostanie lepiej zapamiętane. Ponadto użytkownicy będą wiedzieć, że reklama prezentuje propozycje rzeczywiście znajdujące na stronie.
 2. Pokazuj konkretnie, co oferujesz, i jakie będą koszty. Twoja strona docelowa jest źródłem pierwszego wrażenia i odczuć, jakie wzbudza Twoja firma. O ile niektórych klientów mogą odstraszyć informacje o dodatkowych opłatach, wielu z nich dzięki temu od razu zobaczy, że przedstawiasz sprawę jasno, nie narażając nikogo na żadne ukryte koszty. Informacja o dodatkowych płatnościach może być zamieszczona na wiele sposobów – także w formie graficznej.
 3. Dodaj informacje umożliwiające łatwy kontakt. Jest ważne, aby w przypadku pytań lub wątpliwości klient mógł się łatwo z Tobą skontaktować. Pokazujesz w ten sposób, że traktujesz go poważnie i nie masz niczego do ukrycia.
 4. Upewnij się, że treść jest poprawna językowo. Literówki, błędy gramatyczne oraz nienaturalnie złożone zdania są dla użytkowników jednym z sygnałów, że witryna może być oszustwem. Dlatego upewnij się, że w treściach na stronie nie ma błędów językowych.
 5. Jeśli potrzebujesz informacji od użytkownika, wyjaśnij dokładnie dlaczego. Jeśli prosisz użytkowników o wypełnienie formularza z dodatkowymi informacjami lub podanie adresu e-mail jeszcze przed wejściem na stronę, wyjaśnij maksymalnie prosto i dokładnie, po co potrzebne są Ci takie informacje. Użytkownicy niechętnie dzielą się danymi osobowymi, więc musisz zdobyć ich zaufanie, a dokonasz tego przez wyjaśnienia. Opisz, dlaczego tego typu informacje są niezbędne – na przykład wyjaśnij, że dzięki nim lepiej dopasujesz oferowane produkty do potrzeb klientów.
 6. Umieść w widocznym miejscu recenzje i opinie klientów. Pokazanie, że inni użytkownicy są zadowoleni z zakupów, buduje autorytet i wiarygodność firmy. Nigdy nie edytuj ani nie kasuj takich wpisów – użytkownicy chcą mieć pewność, że jesteś otwarty na autentyczne opinie.
 7. Dostarcz więcej informacji. Nie wszyscy użytkownicy klikają Twoje reklamy z zamiarem natychmiastowego zakupu. Na dole strony umieść drugie wezwanie do działania, w którym zamieścisz więcej informacji, ale nie domagaj się wiążących działań. Na przykład w sytuacji, gdy sprzedajesz wysokiej jakości lub drogie produkty, zaoferuj możliwość uzyskania szczegółowych informacji na ich temat. Buduje to zaufanie, a dzięki temu użytkownik może też pozostać dłużej na stronie. W przeciwnym razie może zacząć szukać dodatkowych informacji gdzie indziej.
 8. Nie używaj wyskakujących okienek. Gdy użytkownik klika reklamę, spodziewa się bezpośredniego przekierowania na stronę docelową. Wyskakujące okienka mogą go odstraszyć, zwłaszcza, jeśli wymagasz w nich podania dodatkowych informacji. To bardzo zniechęcające, gdy ktoś namawia klienta do podania danych osobowych , w dodatku zanim pojawi się do tego jakikolwiek powód.
 9. Weryfikuj wszystkie fakty i niczego nie wyolbrzymiaj. Jeśli zachęcasz klientów informacjami typu „darmowa dostawa na następny dzień” lub „największy wybór trampek w sieci”, upewnij się najpierw, że jest to zgodne ze stanem faktycznym i udowodnij to odpowiednimi linkami lub przykładami. Każdy zdaje sobie sprawę, że reklama nieco wyolbrzymia rzeczywistość, co może wiązać się z negatywnymi opiniami oraz utratą zaufania klientów.
 10. Umieść link do regulaminu lub informacji o ochronie prywatności. Pomoże to rozwiać obawy użytkowników związane z ochroną prywatności. Ponadto jasno pokazuje, że prowadzisz uczciwy interes o przejrzystych regułach. Takie linki nie muszą być wyeksponowane, jednak warto zapewnić do nich łatwy dostęp.
 11. Pokazuj wszelkie certyfikaty oraz powiązania marki z renomowanymi instytucjami. Jeśli Twoja firma uzyskała certyfikaty, wyróżnienia i nagrody, umieść je w widocznym miejscu na swojej stronie docelowej. Może pomóc to w budowaniu oraz zwiększaniu zaufania klientów. Może sprawić także, że użytkownik chętniej udostępnia dane osobowe oraz dokonuje zakupów.
 12. Używaj przejrzystego i prostego układu strony. Zadbaj o to, by strona była przejrzysta, bez odwracających uwagę dodatków i rozpraszających elementów. Profesjonalny design pokazuje, że Twoja firma jest godna zaufania, a to potrafi przyczynić się do sukcesu.

6. Prosta nawigacja

 1. Strona docelowa musi być łatwa w nawigacji. Główną zasadą strony docelowej jest zapewnienie użytkownikowi tego, czego szuka. Upewnij się, że nie będzie mieć problemów z poruszaniem się po niej.
 2. Nie zaśmiecaj strony. Strona docelowa powinna być konkretna i przejrzysta. Ma przekazywać użytkownikom informacje, a nie rozpraszać ich zbędnymi elementami czy wyskakującymi okienkami. Usuń wszystkie niepotrzebne ozdobniki.
 3. Używaj list i punktorów. Listy i punktory pomagają w wyeksponowaniu najbardziej istotnych informacji, co pozwala zwiększyć liczbę konwersji. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku stron docelowych stworzonych pod kątem urządzeń mobilnych – punktory są na nich bardziej przejrzyste i wpadające w oko.
 4. Nie używaj wyskakujących okienek. Jak pokazuje praktyka, wyskakujące okienka to kiepski pomysł. Są najczęściej tworzone pod kątem jednej platformy lub urządzenia i brak im elastyczności, przez co mogą wywierać złe wrażenia na klientach używających innego urządzenia, a nawet uniemożliwić im przeglądanie strony. W efekcie wymuszają dodatkowe kliknięcia, aby można było dostać się na stronę docelową. Taka praktyka może zniechęcić potencjalnych klientów do dalszych działań na stronie.
 5. Prosto do celu. Zamiast długich wprowadzeń przejdź od razu do rzeczy i zaprezentuj użytkownikowi konkretne, zwięzłe informacje, których poszukuje.
 6. Wprowadź duże przyciski. Twoje wezwanie do działania jest konkretne i doskonale widoczne, a użytkownik wie, czego chce. Czy jednak równie przejrzysta jest droga do założonego celu? Duże przyciski często sprawią, że tak właśnie będzie, a ponadto łatwiej przyciągają wzrok.
 7. Zadbaj o to, by Twoja strona i treści były łatwe do udostępniania. Twoja strona docelowa miała w górnej części przyciski umożliwiające udostępnianie jej w mediach społecznościowych. Możesz umieścić także opcje udostępniania przy materiałach wideo oraz grafikach.

7. Niezawodność

 1. Strona docelowa musi ładować się tak szybko, jak to możliwe. Czas ładowania strony jest świetnym wskaźnikiem tego, jakie wrażenie odniesie użytkownik. Jeśli strona wczytuje się zbyt długo, użytkownik często nie ma cierpliwości, aby doczekać do końca i opuszcza ją, przesyłając do Google sygnał, że witryna nie jest miejscem wartym odwiedzania. Użyj PageSpeed Insights do sprawdzenia, czy witryna ładuje się w satysfakcjonującym czasie.
 2. Zapewnij wszystkim takie same doświadczenia. Bez względu na to, czy użytkownik używa tabletu, komputera stacjonarnego czy smartfona, wszędzie spodziewa się tak samo wygodnego korzystania ze strony docelowej. Upewnij się, że Twoja witryna jest elastyczna i dopasuje się automatycznie do urządzenia, na którym będzie przeglądana.
 3. Unikaj zbyt dużej ilości elementów Flash i skryptów Java. Google cały czas się rozwija, ale to nie oznacza, że wszystko jest dozwolone. Takie elementy jak migające animowane reklamy we Flashu czy wyskakujące okienka mogą sprawić, że roboty Google nie będą w stanie dopasować witryny do standardów Google Ads i ocenią ją jako mało wartościową. Ponadto tego typu elementy znacznie spowalniają ładowanie witryny.
 4. Zadbaj o to, by strona docelowa spełniała standardy marki. Użytkownicy spodziewają się wrażeń spójnych z wizerunkiem danej marki. Jeśli strona docelowa nie współgra z jej standardami, może sprawiać wrażenie, że reklamująca się firma jest niewiarygodna.
 5. Optymalizuj wszystkie używane obrazy. Grafiki są często główną przyczyną powolnego wczytywania się strony. Przed ich umieszczeniem na stronie docelowej upewnij się, że odpowiadają prezentowanej treści oraz mają wielkość, która nie spowolni wczytywania witryny.
 6. Używaj naturalnie brzmiących tekstów, które brzmią pozytywnie i zachęcająco Twoja strona docelowa jest niczym spotkanie twarzą w twarz klienta i sprzedawcy. Klient chce się dobrze poczuć w Twoim internetowym sklepie i zachęcony do nabycia Twoich produktów.

Podal dalej.

Podziel się tym artykułem ze znajomymi zainteresowanym tym tematem.

Rozwijaj swój biznes z Google Ads

 • 1. Stwórz konto
 • 2. Określ budżet
 • 3. Stwórz pierwszą reklamę i zadecyduj gdzie powinna się wyświetlać
800 007 200*

Możesz również porozmawiać z ekspertem Google i otrzymać pomoc przy tworzeniu pierwszej kampanii. Poniedziałek - piątek, 9.00 - 17.00