SSS

Google Ads ile ilgili bir sorunuz mu var? Sizin için en çok sorulan soruları bir araya getirdik.

Google Ads nedir?

Google Ads (önceki adları Google AdWords ve Google AdWords Express) işletmelerin Google Arama, YouTube ve diğer web sitelerinde ürün ve hizmetlerini tanıtmak için kullandıkları dijital reklamcılık çözümüdür. Google Ads, reklamverenlerin reklamları için telefon aramalarını veya web sitesi ziyaretlerini artırmak gibi belirli hedefler seçmesine de imkan sağlar. Google Ads hesabıyla reklamverenler bütçelerini ve hedeflemelerini özelleştirebilir, reklamlarını istedikleri zaman başlatabilir veya durdurabilir.

Google AdWords ve Google AdWords Express nedir?

Google AdWords ve Google AdWords Express bundan sonra daha yeni daha gelişmiş Google Ads adını alıyor.

Google Ads nasıl işliyor?

Google Ads, kullanıcılar internette sizin sunduğunuz ürün veya hizmetleri aradığında reklamınızı gösterir. Akıllı teknolojiden faydalanarak Google Ads reklamlarınızın potansiyel müşterilerin karşısına işlem yapmaya hazır oldukları anda çıkarılmasına yardımcı olur.

  1. Hedefinizi belirleyerek başlayabilirsiniz. Örneğin, web sitenize daha çok ziyaretçi çekmek veya işletmenizin daha çok aranmasını sağlamak gibi.
  2. Ardından reklamınızın gösterilmesini istediğiniz coğrafi alanı seçebilirsiniz. İşletmenizin çevresinde küçük bir alan veya şehirler, bölgeler ya da ülkeler gibi daha geniş bir alan olabilir.
  3. Son olarak reklamınızı oluşturup aylık bütçe sınırınızı belirlersiniz.

Reklamınız onaylandıktan sonra hedeflediğiniz alandaki kullanıcılar sizinkine benzer bir ürün veya hizmet aradığında reklam görüntülenir. Yalnızca kullanıcı reklamınızla etkileşim kurduğunda ödeme yaparsınız. Örneğin reklamınızı tıkladığında veya işletmenizi aradığında.

Farklı Google Ads türleri nelerdir?

Google Ads'de üç temel reklam türü vardır:

  • Arama Ağı kampanyaları - Genelde metin biçiminde olan bu reklamlar kullanıcılar sizinkine benzer bir ürün veya hizmet aradığında Google Arama sonuçları sayfasında gösterilir.
  • Görüntülü Reklam Ağı kampanyaları - Genelde görsel biçiminde olan bu reklamlar müşterilerinizin ziyaret ettiği web sitelerinde veya uygulamalarda gösterilir.
  • Video kampanyaları - Genelde 6 veya 15 saniyelik videolardan oluşan bu reklamlar YouTube içeriği oynatılmadan önce veya oynatılırken gösterilir.

Alışveriş kampanyaları, Uygulama kampanyası ve daha fazla gelişmiş kampanya türleriyle ilgili buradan bilgi edinebilirsiniz.

TBM (Tıklama Başına Maliyet) veya TBÖ (Tıklama Başına Ödeme) Reklamcılığı nedir?

TBM (Tıklama Başına Maliyet) veya TBÖ (Tıklama Başına Ödeme) bir reklam için yalnızca reklama tıklandığında ödeme yaptığınız modeldir.

Diğer reklamcılık modellerinin arasında şunlar bulunur:

  • Gösterim Başına Maliyet: Bu modelde reklamınızın gösterim sayısına (tıklanma sayısı değil) göre ödeme yaparsınız.
  • Etkileşim Başına Maliyet: Bu modelde kullanıcı önceden tanımlanmış bir etkileşimi (video reklamınızı izlemek gibi) gerçekleştirdiğinde ödeme yaparsınız.

Google Ads'in maliyeti ne kadardır?

Google Ads maliyetinizi bütçe ayarlarınız belirler. Google Ads hemen hemen her bütçeyle çalışabilir. Yalnızca kullanıcılar reklamınızla etkileşim kurduğunda ücretlendirilirsiniz. Örneğin web sitenizi ziyaret etmek veya işletmenizi aramak için reklamınızı tıkladığında. Google Ads'de minimum harcama koşulu yoktur. Sözleşme süresi koşulu da yoktur, reklamlarınızı istediğiniz zaman durdurabilirsiniz. Tıklama veya aramanın maliyeti birkaç faktöre göre değişebilir. Buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Google'da reklam yayınlamaya nasıl başlayabilirim?

Google Ads'e başlamak için burayı tıklayarak kaydolun. Rehberli kurulum ilk reklamınızı sadece bir kaç adımda oluşturmanız için size yol gösterecektir. Kaydolurken yardıma ihtiyaç duyarsanız Google Ads eksperlerimiz ücretsiz olarak yeni hesabınızın kurulumunu yapabilir ve hatta ilk kampanyanızı oluşturmanıza yardımcı olabilir.